renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Sfat pentru amenajarea unei bucatarii de 12 mp.

Buna ziua, As dori si eu un sfat pentru amenajarea unei bucatarii de 12 mp. Voi avea parchet de culoare deschisa, alb si usa de la intrare in bucatarie tot alba. Mi-as dori ca mobila de bucatarie sa fie mov cu alb. Imi puteti spune va rog daca ar fi ok sa fac mobila de bucatarie jos mov si pe cea de sus alba? Sau ce alta combinatie ar mai merge? Ce culoare sa fie vopseaua lavabila de pe pereti ?...Si ce culoare sa fie faianta dintre mobila de jos si cea de sus ? Peretele unde este masa este fata in fata cu cel cu mobila - ar merge ca acest perete sa fie de o alta culoare?...Ce culoare? Sa mai imi spuneti va rog daca mobila sa fie pe nuanta lucioasa sau mata? Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra !

Intrebare trimisa de un cititor din - Sector 3 , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
arhitect Costin Alexandru a scris:

Buna ziua,

De ce nu apelati la un arhitect sau designer de interior pentru simulari 3D fotorealistice. Pe langa asta va poate ajuta si cu gasirea unei solutii opime pentru bucatarie!

Elena V. a scris:

Combinatia dorita alb+mov este foarte placuta in bucatarie. Va sugerez sa nu faceti toata aprtea de jos mov si toata partea de sus alba, deoarece poate deveni monoton in timp. Va sugerez ca in partea de jos sa faceti nuanta dominanta mov, dar si unul sau doua sertare cu alb, iar in partea superioara un raft sau 1-2 usi sau alte elemente cu mov, pentru a obtine un contrast cromatic echilibrat. Pentru pereti, va sugerez un lila cald sau combinatia alb si lila. Faianta de pe peretele opus celui cu mobila, fie 2/3 din inaltime sau pana in tavan, ar fi potrivit sa o alegeti cu un model cu mov deschis si irizatii albe. Acelasi model de faianta aplicati si pe peretele dintre cele doua parti de mobilier: cel asezat pe pardoseala si cel agatat pe perete. Va sugerez sa alegeti MDF lucios, deoarece este mai rezistent decat PAL-ul melaminat. Blatul mobilierului poate fi alb sau mov, cum va place (personal as alege varianta mov). Perdeaua poate fi alba cu elemente decorative lila sau lila si verde mar. Un covoras multicolor (mov, lila, alb, rosu sange, verde mar, putin negru si putin gri (doar de accent ultimele doua) ar aduce un plus de voiosie incaperii, iar o floare decorativa asezata langa fereastra ar impodobi spatiul.

Cristiana a scris:

Combinatia de mov si alb este una placuta pentru bucatarie.Insa, nu alegeti o nuanta intensa de mov.V-as recomanda sa mergeti spre un mov lavantica.De asemenea, este foarte bine cum ati gandit culorile corpurilor fixe si a celor suspendate.Cel de la nivelul podelei sa fie mov iar cel de sus alba (poate cu usoare detalii mov) ..Astfel nu se va crea aglomeratie vizuala in partea de sus a bucatariei.V-as sfatui sa zugraviti tavanul in alb, iar restul peretilor pana la nivelul faiantei cu bej,crem sau alb murdar.Faianta poate fi culoare piersicii ( dar o tenta mai mult spre alb decat spre portocaliu) sau galben ocru.Gresia poate fi un maro culoarea nisipului, sau gri neutru.Daca faianta si gresia sunt mate, mobilierul va fi lucios si vice-versa.Este la alegerea dumneavostra si depinde de mobilierul pe care-l gasiti ( Atentie! Intotdeauna alegeti mai intai mobilierul si apoi finisajele!) .Peretele paralel mobilei il puteti lasa fara faianta si sa fie in aceeasi nuanta cu restul in una din culorile mai sus mentionate (bej,crem sau alb murdar). Pentru efectul vizual puteti amplasa un tablou de dimensiuni medii spre mari deasupra mesei.V-as sfatui ca masa si scaunele sa fie din lemn de stejar alb-bej european sau lemn natur.Va aduce eleganta si rafinament in bucatarie si o face mai placuta vizual. In cazul corpurilor de iluminat alegeti unele care sa fie din metal: fier, crom, bronz, alama de dimensiuni medii.Puteti opta pentru o perdea delicata alba cu imprimeuri florale discrete, perdea galben auriu sau galben pai sau pur si simplu o jaluzea din rulouri sau din bambus.

florin a scris:

Nu apelam la un arhitect pentru ca este foarte scump arhitectul in schimb aici pe site este gratuit iar raspunsurile par a fi ok

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: idei , design interior ,

Taguri:    amenajare bucatarie,    sfaturi,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro