renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Sfaturi pentru alegerea culorii mobilierului pentru bucatarie, living open space si holul mic

Buna ziua! Va rog sa-mi dati cateva sfaturi pentru alegerea mobilierului unui apartament respectiv bucatarie open space cu livingul si holul mic ce duce spre camera copilului. Tamplaria pvc este nuc, parchetul nuc amer in sufragerie si hol ,iar in bucataria open space gresia este beige. Usa dinspre holul de la intrare spre living este nuc verona. Bucataria este zugravita crem,livingul un perete pe care voi pune un coltar(ce culoare sa iau coltarul?) este bordo iar ceilalti pereti sunt bej deschis. Peretii din holul mic unde vreau sa fac dressingul sunt bej ca si livingul. Ce culoare sa fac dressingul si mobilierul din living? M-am gandit la dressing culoarea stejarului bardolino natur sau gri dar nu sunt foarte singura tinand cont ca in living as vrea mobilier din pal lucios (usa dintre living si hol fiind desfiintata) Se poate sa fac dressingul din pal si mobila din living din mdf lucios sau ar trebui amandoaua din acelasi material tinand cont ca usa este desfiintata? Va multumesc!

Intrebare trimisa de un cititor din - Vaslui , Vaslui
vezi si firme constructii Vaslui



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

In primul rand, vizual, diferenta dintre MDF si PAL este insensibila, motiv pentru care puteti opta pentru varianta PAL pentru living si MDF pentru bucatarie. Pentru mobila din living nuanta la care v-ati gandit, stejar bardolino sau stejar natur, este perfecta; dresingul fireste in aceeasi nuanta. Pentru bucatarie va sugerez o combinatie intre bej si grena, pentru un echilibru cu peretele din living sau maro deschis si nuanta parchetului din hol si living. Culoarea de accent a mobilierului ar fi bine sa se regaseasca discret in mobilier, doar blatul poate avea nuanta inchisa din culoarea de accent folosita(fie grena, fie nuc amer). Pentru canapea, va sugerez maro coniac, deoarece ar evidentia celelalte nuante din living si ar contrasta elegant cu nuanta bordo a peretelui. In alegerea celorlalte elemente decorative din living: draperie, covor, perne decorative, etc, ar fi bine sa se regaseasca nuanta de maro coniac a canapelei si bordo-ul existent in peretele de accent. Astfel veti avea un echilibru cromatic in intregul ansamblul, personalizat coloristic prin culorile de accent din fiecare spatiu.

gbriela a scris:

Multumesc mult pentru raspuns.Imi cer scuze dar nu am inteles,probabil nu m am exprimat bine.Daca fac dressingul din holul mic stejar bardolino natur sau gri as putea sa fac mobila din living crem sau capucino lucios tinand cont ca este spatiu deschis intre living si hol sau artrebui sa fac partea de jos a mobilei stejar bardolino si partea de sus crem sau capucino?Se potriveste stejarul brdolino cu parchetul nuc?Ce alte culori as putea sa fac mobilierul din living si dressingul.Va multumesc.

Elena V. a scris:

In privinta mobilierului din living, va sugerasem nuanta stejar natur, doar daca vreti neaparat bordolino(desi ar fi prea incarcate nuantele alaturi de parchetul ales) Nu faceti combinatie intre stejar natur si bordolino! Nu va arata bine. Dresingul, in aceeasi nuanta cu mobila livingului, data fiind deschiderea fara usa. Daca va place, desi este mai scump PAL-ul capuccino, faceti mobila din living si dresingul in aceasta nuanta. In variantele cromatice existente griul nu s-ar asorta bine, motiv pentru care nici nu l-am pomenit printre culorile de mobilier.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: mobilier ,

Taguri:    amenajare hol,    amenajari open space,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro