renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Sfaturi pentru alegerea culorilor in apartament

Va scriu cu rugamintea de a ma ajuta in amenajarea apartamentului. As dori sa schimb culoarea zugravelii, in rest sunt multumita de cum am amenajat. Apartamentul este semidecomandat cu suprafata de 64 mp, avand expunere sudica. Pentru a crea spatiu am renuntat la peretii dintre hol, bucatarie si sufragerie rezultand o camera foarte mare, dar cu aceleasi functionalitati. Am creat un mic bar intre bucatarie si sufragerie, iar in mijlocul incaperii a ramas un stalp de spriji (situat la intersectia celor 3 foste incaperi). Mobilierul bucatariei este din lemn de rasinoase iar mobilierul sufrageriei si blaturile sunt de culoarea ciresului. In sufragerie este parchet, iar in hol si bucatarie - gresie (un amestec nedefinit de roscat, alb si gri). Faianta din bucatarie este identica cu gresia. Mai mentionez ca am in vedere sa creez niste scafe in sufragerie, iar pe un perete - un fel de rafturi din placi de rigips. In acest caz mi-as dori o zugraveala in doua culori. Ce culori s-ar potrivi cel mai bine? Multumesc.

Intrebare trimisa de un cititor din - Slatina , Olt
vezi si firme constructii Olt



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Luminozitatea incaperii si a culorilor existente permite o nuanta de accent care s-ar putea regasi in scafe, pe stalpul de sustinere si in rafturile din rigips ce urmeaza a fi aplicate. In privinta nuantelor, va sugerez doua variante: a) maro scortisoara de accent + crem dominant; b) verde iarba tonul cel mai deschis de accent+alb sau crem dominant. In privinta stalpului de sustinere, va sugerez sa zugraviti fata dinspre usa de intrare nuanta dominanta, iar celelalte fete in culoarea de accent. Motivul? Cand intrati, efectul vizual al scafelor si al rafturilor va fi dominant; cand priviti dinspre interior spre intrare, efectul vizual se schimba, deoarece il genereaza cele trei laturi in nuanta inchisa.

Cristiana a scris:

Avand in vedere ca aveti un open-space, incercati sa pastrati continuitatea spatiului si sa alegeti culori netru in combinatii armonioase.De aceea v-as recomanda un perete de accent intr-o nuanta mai aprinsa si restul peretilor intr-o nuanta pastel,neutra.Pentru zona de living/dinning combinatiile de bej-crem sunt cele mai bune.De aceea v-as recomanda sa optati pentru un perete de accent intr-o nuanta de galben ocru sau galben auriu pe peretele cel mai intins si care are mai putina mobila pe el iar restul in bej, crem, sau culoarea untului.Perdelele si draperiile vor si alese din aceeasi paleta coloristica.Acestea pot avea imprimeuri ( spre exemplu, eu as folosi o perdea alba simpla,usor transparenta si o draperie alba cu imprimeuri florale multicolore). Imprimeurile trebuie sa fie mici si discrete si sa nu iasa foarte mult in evidenta.Peretele de accent poate fi acela pe care veti construi rafturile din placi de rigips.Scafele trebuie sa fie foarte bine luminate, de aceea va recomanda benzi cu led-uri de jur imprejurul acestora.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: culori , amenajari apartamente ,

Taguri:    apartament semidecomandat,    asortare culori,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro