renovat.ro

Acasa » Forum » Sfaturi pentru transformarea unei foste bucatarii intr-un loc de servire a mesei »

Sfaturi pentru transformarea unei foste bucatarii intr-un loc de servire a mesei

Buna ziua, Am nevoie de ajutorul dvs in transformarea unei foste bucatarii de 6 mp intr-un loc de servire a mesei si de primire a invitatilor,l-as numi living insa este spatiul mult prea mic pt o astfel de denumire,cred. Suprafata are forma dreptunghiulara, open space cu holul de la intrarea in casa si se continua cu balconul pe care il vom transfoma in bucatarie,vom desparti cele 2 spatii(bucataira de noua camera de zi) printr-o usa culisanta din sticla transparenta. Ideea noastra este sa punem o canapea verde crud pe un perete iar vsv tv-ul montat pe perete si o masa;peretii albi iar parchetul de nuanta deschisa....mi se pare destul de minimalist ca imagine de ansamblu si lipsit de energie....ne puteti da cateva sfaturi pentru a optimiza spatiul intr-un mod cat mai placut? Mentionz ca singura sursa de lumina naturala va fi usa transparenta care face legatura cu balconul.Va multumesc!

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 11 Nov 2014, 11:12

Spatiul destul de intim si lipsa luminii diurne impune un design coloristic in nuante deschise pentru spatiu si luminozitate. Daca preferati sa aduceti putina culoare in interior, va sugerez sa alegeti parchet aqua step intr-o nuanta mai inchisa, eventual roscat sau zebrano(cu dungi inchise si deschise maro si bej). Acest tip de parchet este rezistent la trafic, umezeala, socuri mecanice si ar fi potrivit zonei, fiind o camera frecvent utilizata. Pe peretii mai lungi, puteti face un joc din placi de faianta uni, in culorile: alb, verde crud, verde inchis, maro si bej. Puteti sa folositi trei culori si placi albe pe un perete, si doua alte culori si alb pe celalalt perete, iar dispozitia placilor sa fie fantezista. O alta varianta ar fi ca pe peretele pe care va fi tv-ul, sa realizati 2-3 polite din rigips cu laturile verde mar, pe care sa asezati elemente decorative, iar aceeasi nuanta de verde (eventual si bej daca alegeti parchet zebrano) sa se regaseasca in cateva placi de faianta aplicate pe peretele opus, intr-un model fantezist.

Florian- postat la 18 Nov 2014, 18:49

Intr-un spatiu atat de mic si lipsit de lumina naturala elementele de mobilier chiar trebuie sa fie minimaliste. Pe jos recomand travertinul light. E mai de efect decat gresia si este extrem de practic. Datorita modelului sau va crea impresia ca incaperea este mai mare. Daca ati optat pentru canapeaua verde incercati sa amplasati doua-trei plante decorative in zona pentru ca energizeaza foarte frumos spatiul. Incercati sa folositi cateva elemente de mobilier ( rafturi, polite, cuburi) din nuante de crem si doua aplice in stil antichizat pentru a decora incaperea si care sa va ofere o sursa suplimentara de lumina. O alta idee este sa folositi mobilier din fier forjat ( rafturi, masa, polite) pentru ca este minimalist si de efect se potriveste in incaperi mici.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?

Dezvoltarea web si seo de Flux Soft Srl