renovat.ro

Acasa » Forum » Ce sistem de termoizolatie este eficient la o casa din caramida? »

Ce sistem de termoizolatie este eficient la o casa din caramida?

Buna ziua, Am o casa in construcție din caramida si as dori sa stiu care sistem de izolatie exterioara este cel mai eficient si in acelasi timp sa nu produca , in timp, mucegai. Tot odata as dori sa ma indrumati in leg?tura cu sistemul de incalzire prin pardoseala....cat este de eficient si dac? este s?n?tos. Va multumesc anticipat.

Raspunsuri si comentarii
Florian - postat la 29 Jan 2014, 20:23

Cea mai buna izolatie pentru o casa de caramida este cu polistiren expandat. Nu are rost sa puneti extrudat pentru ca are aceleasi proprietati termice. Diferenta dintre cele 2 este ca cel extrudat este mai bun la comprimare.

Sistemul de incalzire prin pardoseala cu agent termic este eficient doar daca ai centrala in condensatie si mergi cu temperatura apei jos. eu recomdat sa pui 2 centrale de putere mai mica una pt incalzire in pardoseala si alta pentru incalzire normala. Atunci e cel mai eficent, decat sa pui o singura centrala

bafta,
Florian

Florin- postat la 01 Apr 2014, 20:09

In primul rand trebuie sa stiti ca peretii din caramida au transfer termic mai bun decat BCA-ul. Pentru o termoizolatie eficienta trebuie sa incepeti cu izolarea exterioara a fundatiei, folosind in acest scop polistiren expandat (5 cm) peste care se aplica plasa de constructii, tencuiala exterioara, glet si culoare. Sub placa pardoselii este indicat sa aplicati o folie de anticondens pe intreaga suprafata a constructiei.
Pentru peretii exteriori se poate utiliza cu eficienta polistiren expandat de 10 cm, aplicat cu grija pe intreaga suprafata. Imbinarile de la usi, ferestre si imbinarea cu acoperisul trebuie foarte bine captusite, pentru ca altfel se pot infiltra: apa, zapada sau aer rece si intreaga lucrare devine in timp ineficienta. Peste stratul de polistiren se aplica plasa de constructii care are rol de sustinere a tencuielii. Peste tencuiala se aplica celelalte straturi pentru finisaj.
In cazul peretilor din caramida, la fel de eficienta este izolarea cu spuma poliuretanica rigida. Avantajul acesteia este ca acopera perfect toate golurile. Coeficientul termic asigurat de 5cm de spuma poliuretanica rigida este la fel de eficient ca si polistirenul expandat de 10 cm. Finisajele in acest caz se realizeaza urmand aceiasi pasi: plasa de constructie, tencuiala, glet, culoare.
O alta varianta la fel de buna este un strat de 5cm de vata minerala, ce se livreaza in placi sau in rulouri, cu care se acopera suprafata si golurile de la usi, ferestre, etc.
Veti alege varianta pe care o considerati mai eficienta financiar, deoarece termoizolatia pentru peretele de caramida este la fel de buna cu polistiren, spuma poliuretanica sau vata minerala.

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?

Dezvoltarea web si seo de Flux Soft Srl