renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Solutii anti condens si anti mucegai in bucatarie

Buna ziua,locuim intr-un ap cu 2 camere,ne-am mutat de un an,in bloc nou anl,la parter,care este foarte inalt,la subsol sunt boxe,problema e mucegaiul,bucataria e deschisa cu sufrageria,si iarna apare mucegai pe peretele dinspre n si v, este izolat afara,daca am izola cu vata de sticla pe dinauntru exista posibilitatea sa nu mai apara mucegaiul dar sa miroase in casa? sau sa inchidem bucataria sa nu mai ajunga aburii in sufragerie ? dar si in bucatarie este mucegai,daca nu spuneti-mi ce e de facut,multumesc

Intrebare trimisa de un cititor din - Baia Mare , Maramures
vezi si firme constructii Maramures



Raspunsuri si comentarii
Vali a scris:

Dupa cum prezentati problema se pare ca izolatia blocului nu a fost realizata bine si de aceea apar probleme. Problema Dvs. are o rezolvare, dar implica unele costuri. Pentru inceput, eliminati mucegaiul prin aplicari repetate de solutii antimucegai. Peretii interiori trebuie curatati pana la placa de beton, caramida sau din ce material este blocul. La fel si in cazul pardoselii, daca este cu parchet laminat. Se curata foarte bine zona perete+pardoseala si se aplica o folie termoizolatoare ce nu va permite vaporilor de apa sa se infiltreze in interior. Pe pereti puteti aplica apoi vata de sticla in strat de 3-5cm peste care se pune plasa de constructii, tencuiala, etc. Pentru pardoseala, peste placa se pune folie termoizolanta, apoi un strat de polistiren extrudat peste care se monteaza parchet. Fiti atenti ca izolarea in zona usilor, a ferestrelor, sa se realizeze fara spatii ce ar genera ulterioare neplaceri. Pentru siguranta, vopseaua aplicata pe pereti si pe tavan poate fi antimucegai. Acest tip de vopsea pentru pereti se aplica la fel ca celelalte, dar compozitia ei nu permite formarea condensului. Culoarea vopselei o puteti alege dintr-o gama destul de mare de culori, reusind sa faceti o ambianta placuta si CURATA in incaperile casei.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: mucegai ,

Taguri:    izolatie interioara,    bucatarie apartament,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro