renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Solutii pentru probleme la montarea tamplariei PVC

Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarele probleme la montarea tamplariei: 1) unul dintre geamuri a fost confectionat in dimensiuni mai mari, ca atare l-au luat sa-l refaca.; am ramas cu tamplaria montata dar cu geamurile jos, in ideea ca voi efectua si reparatiile de jur imprejur. dupa plecarea montatorului am constatat ca mi-au pus prea putina spuma sub toc si probabil din cauza temperaturii aceasta nu a expandat cat trebuia - intrebare: pot completa cu spuma locurile ramase mai goale? Mai face priza? Intre timp a si plouat foarte tare, afecteaza apa spuma? Mai pot repara rosturile pe timp rece la 9-14 grade, sau sa pun geamurile si sa las reparatia pentru primavara? Cum ma sfatuiti? 2) pentru reparatiile de jur imprejurul termopanului ce material recomandati? Este bun si cm 11?? va rog frumos sa mentionati concret denumirea materialelor recomandate pe exterior. Va multumesc frumos pentru ajutor.

Intrebare trimisa de un cititor din - Ploiesti , Prahova
vezi si firme constructii Prahova



Raspunsuri si comentarii
Nicolae a scris:

Pacat ca firma nu a raspuns conform asteptatilor dvs. Am inteles ca nu este mare urgenta in a folosi noua casa, motiv pentru care va sugerez urmatoarele: umpleti cu spuma poliuretanica golurile ramase intre toc si pereti pentru a nu patrunde zapada si apa in interior, desi va trebui sa reveniti cu un strat de spuma cand vremea va permite(va fi mai cald!); lasati realizarea glafurilor pentru primavara, deoarece acum e posibil sa nu faca priza corespunzator si investiti materiale si munca degeaba! Puteti monta glaf realizat din gresie de exterior sau din marmura, in culoarea dorita (pentru ceva trainic). Zidarul care va face lucrarea va aplica placile de gresie cu o usoara inclinatie, 30-35 grade, astfel incat apa/zapada topita sa se scurga. Se realizeaza un aliaj din mortar (pentru exterior) pentru a inalta zona de langa fereastra si a-i oferi inclinatia. Se lipesc placile de gresie cu CM 11(alb) sau CM 17 de la Ceresit sau AF-E de la Adeplast. Se izoleaza cu silicon spatiul mic ramas intre fereastra si placa de gresie/faianta/ marmura. Puteti monta banda bituminoasa sub placile de gresie sau marmura. Daca doriti sa montati streasina la geamuri va recomand sa o realizati din aluminiul laminat, care n-are moarte. Acesta formează la suprafaţă (in mod natural) un strat de oxizi (trioxid de aluminiu), strat care este foarte rezistent la coroziunea clasică din mediul exterior (apă, aer, soare). Numai că o streaşină din tablă de aluminiu laminat trebuie rigidizată si pe dedesubt si pe deasupra, altfel, la rafale de vant se indoaie iremediabil, ajungand să nu mai ofere serviciul pentru care a fost proiectată (acela de-a vă apăra de ploaie si de infiltratiile de apă). Un astfel de glaf (din foaie laminată de aluminiu) trebuie neapărat să fie rigidizat suplimentar: a) fie prin lipirea de polistirenul expandat (EPS) care se va monta ulterior deasupra streşinii(daca veti face izolatia termica a lucuintei); b) fie prin lipirea (pe dedesubt) a unor plăci de polistiren extrudat (XPS), care este dur si rigidizează streasina foarte bine. Se folosesc in acest scop adezivii: Bison PolyMax (în tub roşu, de plastic) si Moment Profi Fix PL60 (in tub negru cu alb si cu ceva galben– e un tub de carton, îmbrăcat la interior cu folie de aluminiu). Pentru interior se finiseaza tencuiala orizontal cu peretele si se zugraveste in culoarea peretilor dupa ce se usuca sau se pot amplasa placi de faianta/gresie in culoarea dorita.

Ela a scris:

Buna ziua, va multumesc pentru raspuns.

Buna ziua, am citit foarte atent raspunsul dumneavoastra. Din contra, sunt foarte stresata de timp deoarece tamplaria este amplasata la balconul unei garsoniere unde locuiesc copii mei. De aceea vroiam sa stiu daca rezista tamplaria doar cu spuma pana in primavara. Este foarte frig in casa. Referitor la firma de tamplarie, nu va puteti imagina prin ce trec de 2 luni de zile. Mi-au adus tamplaria mai mare cu 4,5 cm, din interior nu se vedea, asa ca au mascat cu spuma cat cuprinde. Dupa ce au plecat, m-am uitat de pe geamul din bucatarie si am avut un soc cand am vazut tocul geamului lateral in afara placii de sus plin de spuma. Dupa rugaminti au venit si au luat un ochi de geam din partea frontala, colt cu cel lateral, sa il micsoreze. Cu toate ca geamurile vor fi asimetrice, am considerat ca este cea mai "buna" varianta pt toata lumea. Stiu ca am facut un compromis, dar n-am avut alta iesire. Dupa alte 2 saptamani mi-au adus ochiul de tamplarie si geamul, ambele micsorate. Dar, stupoare: tamplaria era mai mica decat trebuia, geamul la cota corecta, dar normal mai mare decat tocul. Ca atare mai dureaza o saptamana jumatate sa-mi aduca geamul la cotele tamplariei. Am facut din nou un compromis si am pus tamplaria mai mica cu 15 cm decat trebuia, care macar de aceasta data s-a incadrat la marginea bazei de beton. Acum astept geamul refacut, au ramas si celelalte geamuri jos si la momentul acesta facem frigul. Nu pot sa va spun comportamentul si lipsa de profesionalism si de cunostinte elementare (matematica de baza) cu care m-am confruntat. Sigur daca as fi fost barbat nu si-ar fi permis. Ce atata nemultumire din partea mea. Sper totusi ca geamul sa se potriveasca de aceasta data si sa inchei cu aceasta firma. V-am impartasit experienta mea considerand ca ati intuit o problema in ceea ce am scris in primul mesaj. Va doresc o seara linistita si va multumesc pentru raspuns.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: termopane , amenajari interioare ,

Taguri:    materiale de constructii,    termopan,    ferestre,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro