renovat.ro

Acasa » Forum » Trotuarul de protectie din jurul casei se macina »

Trotuarul de protectie din jurul casei se macina

Buna ziua, Am urmatoarea problema: acum 2 ani am turnat trotuarul de protectie din jurul casei. L-am facut mai lat pentru a tine loc si de alei pentru curte. Nu stiu exact care este motivul insa a inceput sa se macine. Acum ori de cate ori matur adun mai mult de un faras de nisip plus pietris ( caci in unele locuri s-a macinat atat de tare incat a ajuns de se vad pietricelele). Ce pot face pentru a stopa acest fenomen? Pot placa cu ceva aleile? Sau cum sa fac? Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi. Multumesc mult.

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 16 Apr 2015, 11:14

Pentru a preveni deteriorarea continua a trotuarelor, puteti aplica o sapa autonivelanta de exterior peste suprafata trotuarelor. In acest sens va recomandam sapa autonivelanta „Duraziv LM 77” , un mortar pe baza de ciment care are aderenta pe orice suprafata plana pentru interior si exterior. Grosimea stratului poate fi intre 2-10 mm si are rezistenta sporita la schimbarile de temperatura. Alte variante de sapa autonivelanta ar fi: „Portland”, „Bau Mix Sap 71”, „Ceresit 69”. Fiecare tip se comercializeaza in saci de 25kg si se prepara cu adaos de apa, respectand cantitatile specificate pe ambalaj.

Alexandru, SC Perodicom SRL- postat la 16 Apr 2015, 11:53

Cauza pentru care se deterioreaza suprafata trotuarului este compozitia necorespunzatoare a betonului turnat, prea putin ciment. Iarna prin fenomenul inghet - dezghet, se disloca accentuat particule din beton, deteriorand ireversibil.
Solutii sunt mai multe, cu exceptia placarii trotuarului pe o suprafata friabila. Aceasta presupune dezlipirea placilor.
Una din solutii ar fi cea prezentata de Elena.
O alta solutie pentru care eu as opta ar fi decopertarea a 5-6 cm din partea superioara a trotuarului, recofrarea lui si turnarea unui strat de 10 cm de beton B300.
In mod sigur nu veti mai avea probleme.

Alin- postat la 16 Apr 2015, 12:17

Inteleg explicatia dvs dar cum pot eu decoperta 5-6 cm din trotoarul de protectie fara a afecta casa sau polistirenul de pe soclu. Aveti dvs o unealta cu care sa faceti aceasta raschetare de beton?

fizesan virgil- postat la 16 Apr 2015, 21:51

Buna seara
Am patit-o si eu acum 3 ani se pare ca cimentul a avut o problema .Eu am spart trotuarul si l-am refacut pierdusem chitanta si nu am mai reclamat.

Alexandru, SC Perodicom SRL- postat la 16 Apr 2015, 22:04

Nu afectati cu nimic casa pentru ca trotuarul nu face parte din structura de rezistenta a casei.
Cat priveste polistirenul, nu stiu de ce l-ati pus pana jos pentru ca soclul nu trebuie izolat, probabil pentru estetica.
Daca recititi ceea ce v-am propus, veti vedea ca am propus sa decopertati 5-6 cm, dar sa fie turnat 10 cm.
Deci, daca se deterioreaza la baza polistirenul, va fi cuprins de suprainaltarea trotuarului.
Eu v-am propus cea mai ieftina si cea mai buna solutie. Avem tot ce este necesar pentru a realiza lucrarea.
Nu stiu din ce localitate sunteti, pentru ca putem face noi aceste operatii, si daca tot folositi unele trotuare ca alei, se pot gasi solutii ieftine, pentru a arata deosebit.
am mail aduncaalex@gmail.com

Iri- postat la 18 Apr 2015, 18:22

De ce nu se pune polistiren pe elevatie. Aici in bucuresti toti pun polistirenul pe temelie pana jos de tot in pamant pt ca daca nu il pun cimentul trage umezeala si o urca apoi in sus catre caramida si dupa cativa ani miroase a mucegai in casa. Este corect ce am scris?

Admin

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Vrei sa adaugi o intrebare?