renovat.ro

Acasa » Forum » » Trotuarul de protectie din jurul casei se macina »

ADAUGA O INTREBARE

Trotuarul de protectie din jurul casei se macina

Buna ziua, Am urmatoarea problema: acum 2 ani am turnat trotuarul de protectie din jurul casei. L-am facut mai lat pentru a tine loc si de alei pentru curte. Nu stiu exact care este motivul insa a inceput sa se macine. Acum ori de cate ori matur adun mai mult de un faras de nisip plus pietris ( caci in unele locuri s-a macinat atat de tare incat a ajuns de se vad pietricelele). Ce pot face pentru a stopa acest fenomen? Pot placa cu ceva aleile? Sau cum sa fac? Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi. Multumesc mult.

Raspunsuri si comentarii
Elena V.- postat la 16 Apr 2015, 11:14

Pentru a preveni deteriorarea continua a trotuarelor, puteti aplica o sapa autonivelanta de exterior peste suprafata trotuarelor. In acest sens va recomandam sapa autonivelanta „Duraziv LM 77” , un mortar pe baza de ciment care are aderenta pe orice suprafata plana pentru interior si exterior. Grosimea stratului poate fi intre 2-10 mm si are rezistenta sporita la schimbarile de temperatura. Alte variante de sapa autonivelanta ar fi: „Portland”, „Bau Mix Sap 71”, „Ceresit 69”. Fiecare tip se comercializeaza in saci de 25kg si se prepara cu adaos de apa, respectand cantitatile specificate pe ambalaj.

Alexandru, SC Perodicom SRL- postat la 16 Apr 2015, 11:53

Cauza pentru care se deterioreaza suprafata trotuarului este compozitia necorespunzatoare a betonului turnat, prea putin ciment. Iarna prin fenomenul inghet - dezghet, se disloca accentuat particule din beton, deteriorand ireversibil.
Solutii sunt mai multe, cu exceptia placarii trotuarului pe o suprafata friabila. Aceasta presupune dezlipirea placilor.
Una din solutii ar fi cea prezentata de Elena.
O alta solutie pentru care eu as opta ar fi decopertarea a 5-6 cm din partea superioara a trotuarului, recofrarea lui si turnarea unui strat de 10 cm de beton B300.
In mod sigur nu veti mai avea probleme.

Alin- postat la 16 Apr 2015, 12:17

Inteleg explicatia dvs dar cum pot eu decoperta 5-6 cm din trotoarul de protectie fara a afecta casa sau polistirenul de pe soclu. Aveti dvs o unealta cu care sa faceti aceasta raschetare de beton?

fizesan virgil- postat la 16 Apr 2015, 21:51

Buna seara
Am patit-o si eu acum 3 ani se pare ca cimentul a avut o problema .Eu am spart trotuarul si l-am refacut pierdusem chitanta si nu am mai reclamat.

Alexandru, SC Perodicom SRL- postat la 16 Apr 2015, 22:04

Nu afectati cu nimic casa pentru ca trotuarul nu face parte din structura de rezistenta a casei.
Cat priveste polistirenul, nu stiu de ce l-ati pus pana jos pentru ca soclul nu trebuie izolat, probabil pentru estetica.
Daca recititi ceea ce v-am propus, veti vedea ca am propus sa decopertati 5-6 cm, dar sa fie turnat 10 cm.
Deci, daca se deterioreaza la baza polistirenul, va fi cuprins de suprainaltarea trotuarului.
Eu v-am propus cea mai ieftina si cea mai buna solutie. Avem tot ce este necesar pentru a realiza lucrarea.
Nu stiu din ce localitate sunteti, pentru ca putem face noi aceste operatii, si daca tot folositi unele trotuare ca alei, se pot gasi solutii ieftine, pentru a arata deosebit.
am mail aduncaalex@gmail.com

Iri- postat la 18 Apr 2015, 18:22

De ce nu se pune polistiren pe elevatie. Aici in bucuresti toti pun polistirenul pe temelie pana jos de tot in pamant pt ca daca nu il pun cimentul trage umezeala si o urca apoi in sus catre caramida si dupa cativa ani miroase a mucegai in casa. Este corect ce am scris?

ma numesc mimi- postat la 27 Feb 2017, 06:55

am facut alei in surul casei dupa aceea am inbracat temelia in piatra de rau la mai putin de un an in jurul case pe orizontala a aparut fisuri cu cineva ar rididica partea inbracata in piatra in sus si partea aleiei de langa casa sa lasat in jos spre casa va rog frumos ajutatima cu acest fenomen va multumesa.

ALEXANDRU M- postat la 27 Feb 2017, 20:34

Nu este nimic extraordinar..... cine a turnat trotuarele in jurul casei nu a respectat anumite operatii obligatorii, si anume:
- decopertare 20-25 cm
-umplutura tasata de cel putin 15 cm, pietris sau balastru, tasat mecanic
-armare cu plasa sudata de 6 mm
-turnare trotuare cu beton b 200, cu grosimea de 15 cm
Daca doriti va trimit poze cu acelasi fenomen pe care il descrieti dumneavoastra....
Cauza a ceea ce semnalati dumneavoastra este datorata tasarii terenului datorita umiditatii in principal...
Lasarea trotuarului poate atinge intre 2 si 4 cm+
Daca doriti remedierea va rog sa ma contactati pe tel. 0720088161 sau pe mail aduncaalex@gmail.com

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro