renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Va rog cateva sfaturi despre cum ar trebui sa aleg draperia si covorul

Va rog ajutati-ma urgent cu sfaturi pentru draperie, covor si obiecte decorative..as vrea sa inveselesc un pic decorul care mi se pare foarte monoton...Multumesc mult...

Intrebare trimisa de un cititor din - Iasi , Iasi
vezi si firme constructii Iasi



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Nu ati precizat ce culori genereaza monotonia interiorului, dar va pot oferi cateva sfaturi generale. Interiorul trebuie sa aiba o culoare cu tonuri dominante si una- doua culori de accent. Pentru a elimina monotonia din interior, va sugerez un covor in culori vii, eventual un model policromatic, in care sa se regaseasca si culoarea/nuanta dominanta din interior, alaturi de culori de contrast: verde, galben, crem, rosu carmin, portocaliu, alb, foarte putin negru sau maro inchis. Pentru draperii, alegeti un material lucios intr-o culoare calda: galben pai, galben soare(mai intens), auriu, crem, verde iarba, care sa se regaseasca si in covor. O alta varianta pentru draperii ar fi un material brocat in tonuri deschise, cu incastratii florale, figuri geometrice, linii, in nuantele: crem, vernil, bleu, alb. Ca elemente decorative puteti alege: perne decorative, lampadar, farfurie sau vaza decorativa, tablou cu o rama in nuanta lemnului de pin, cires, stejar sau wenge (in functie de culoarea mobilei). Daca monotonia este generata de culori inchise(wenge, maro inchis, negru) alegeti nuante de contrast dintre cele precizate mai sus, dupa cum va place; daca monotonia este generata de bej, roscat, crem, alegeti tonuri inchise de accent: maro inchis, grena, caramiziu, negru, gri metalizat; covorul poate avea note dominante de maro, caramiziu, combinate cu alb, crem, alb coliliu. Daca preferati o camera vesela, in stil modern, se potriveste un covor policromatic. Sper ca v-am putut fi de folos!

Nania Alina a scris:

Am trimis poze..monotonia e data e culoarea maro si wenge .draperii galben pai imi plac f.mult dar nu gasesc..am nedumeriri mari la covor tinand cont ca ,canapeaua e maro cu flori imense crem dc si covorul are flori mi se pare destul de incarcata camera iar cu figuri geometrice nu stiu dc ar merge..peretii sunt verde pal deschis green mint

Elena V. a scris:

Nu am primit pozele, dar informatiile si precizarile facute sunt importante. Daca peretele este verde menta, puteti alege un covor uni crem, sau unul cu elemente decorative foarte putine, delicate, cu negru si/sau alb murdar. Pentru draperie, va sugerez sa alegeti un ton de verde mai intens decat cel al peretelui, daca nu gasiti galben pai. Alte elemente decorative ar putea fi : perne decorative uni: verde praz, vernil, alb, verde iarba, galben pai, kaki; o floare de interior inalta, gen yucca intr-un spatiu al camerei. In aceste conditii nu se potriveste un covor cu imprimeuri florale sau geometrice!

Nania Alina a scris:

pernitele de decor sa fie doar vernil,verde iarba sau pot pune mai multe din culorile care le ati mentionat dvs...??multumesc din suflet sunteti o draguta..o zi frumoasa sa aveti:))

Elena V. a scris:

Puteti pune mai multe, in nuantele precizate, sau puteti sa le schimbati in functie de anotimp, evenimente familiale...

Sonia Lulea a scris:

Buna ziua.Am o foarte mare dilema:in camera de luat masa (comuna cu bucataria)am parchet cires,o canapea caramizie,comoda tv neagra,etajera(cuburi)neagra,dulap cires cu usa geam sablatsi frigider inox.Trebuie sa iau masa si scaunele.Ce culori ar merge?E ok toata aceasta combinatie de culori?Multumesc

Mariana C. a scris:

Puteti alege masa si scaunele pe structura de metal cromat gri inox (asemeni frigiderului) cu blatul mesei si sezuta in nuanta maro cires sau caramiziu. Astfel reusiti sa completati cromatica din interior fara sa evidentiati in mod voit o anumita culoare, care ar obosi vizual in timp.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: amenajari interioare ,

Taguri:    obiecte decorative,    perdele si draperii,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro