renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Va rog sa imi recomandati o modalitate de izolare ieftina si eficienta

Am o casa la care tavanul este din placa de beton cu grosimea de 12 cm. M-am gandit sa izolez tavanul ( interiorul ) cu ampora extrudata de 2 cm. As vrea sa lipesc ampora cu ceva material in care sa nu mai necesite dibluri deoarece nu mai vine trasa plasa si adeziv peste ampora. Doar lavabil colorat. Ce material de lipit imi recomandati sa faca priza pe lavabilul care se afla aplicat pe tavan ??? Daca izolez partea interioara a tavanului exista riscul sa apara mucegai ??? Daca ideea pe care o am nu este buna. va rog sa imi recomandati o modalitate de izolare ieftina si eficienta. Va mulțumesc anticipat

Intrebare trimisa de un cititor din - Sector 4 , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Ampora este un material termoizolant de natura organica avand coeficentul de conductivitate termica de 0,035 kcal/m h grd, se obtine din uree formaldehidica si un spumant. Absoarbe usor apa care-i modifica simtitor proprietatile, dar rezista in mediu uscat. Nu arde si nu putrezeste. Este utilizat ca izolator in constructii si instalatii frigorifice. In interiorul locuintei se aduna in timp vapori de apa care pot genera aparitia mucegaiului, motiv pentru care va sugerez urmatoarele: lipiti ampora cu Ceresit 84 (la tub, 23 lei buc). Este mai comod adezivul la tub, pentru ca nu mai preparati adezivul folosind galeata, apa, mixer pentru constructii, etc. Inainte de utilizare se agita tubul energic foarte bine. Peste ampora aplicati cu acelasi adeziv folie anticondens pe toata suprafata tavanului, aplicati plasa de constructie, glet fin 2 mm, amorsa si lavabil.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: termoizolatie ,

Taguri:    izolare tavan,    ampora,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro