NU POTI CONSTRUI ORICUM! Afla care sunt DISTANTELE fata de vecini si Cum amplasam constructiile noi

2. DISTANTA SI LUCRARILE INTERMEDIARE CERUTE PENTRU ANUMITE CONSTRUCTII, LUCRARI SI PLANTATII
Distanta minima in constructii
Orice constructii, lucrari sau plantatii se pot face de catre proprietarul fondului numai cu respectarea unei distante minime de 60 de cm fata de linia de hotar, daca nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel incat sa nu se aduca atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanta minima se poate face prin acordul partilor exprimat printr-un inscris autentic.
Citeste si: Exista vreo restrictie sau lege care sa imi interzica sa scot termopanele de pe balcon
Distanta minima pentru arbori
(2) In caz de nerespectare a distantei, proprietarul vecin este indreptatit sa ceara scoaterea ori, dupa caz, taierea, la inaltimea cuvenita, a arborilor, plantatiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.
(3) Proprietarul fondului peste care se intind radacinile sau ramurile arborilor apartinand proprietarului vecin are dreptul de a le taia, precum si dreptul de a pastra fructele cazute in mod natural pe fondul sau.
Recomandare: Avize si acte necesare pentru constructia unei case in Romania
3. VEDEREA ASUPRA PROPRIETATII VECINULUI
Fereastra sau deschiderea in zidul comun
Nu este permis sa se faca fereastra sau deschidere in zidul comun, decat cu acordul proprietarilor.
Distanta minima pentru fereastra de vedere
(2) Fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrari neparalele cu linia de hotar spre fondul invecinat sunt interzise la o distanta mai mica de un metru.
(3) Distanta se calculeaza de la punctul cel mai apropiat de linia de hotar, existent pe fata zidului in care s-a deschis vederea sau, dupa caz, pe linia exterioara a balconului, pana la linia de hotar. Distanta, si in cazul lucrarilor neparalele, se masoara tot perpendicular, de la punctul cel mai apropiat al lucrarii de linia de hotar si pana la aceasta linie.
Citeste si: Doresc sa devin diriginte autorizat, cum pot face asta?
Nu se exclude dreptul proprietarului de a-si deschide, fara limita de distanta, ferestre de lumina daca sunt astfel construite incat sa impiedice vederea spre fondul invecinat.
Recomandari articole: legislative, distanta constructie fata de vecini, codul civil, distante fata de limita de proprietate,
‹‹ Proiect de casa cu 4 dormitoare si lucarna la mansarda
Share daca va place
Raspunsuri si comentarii
Salut am construit in anul 2008 o locuinta in sector 5 am lasat distanta intre vecini 2 metri 80 cmt am construit o terasa de un metru la bucatarie pe o distanta de 4 metri cu esire din bucatrie pe terasa mentionez faptul ca la momentul construirei casei mele nu aveam vecin pe latura cu terasa si am respectat o distanta de un metru si 80 cnt intre terasa si vecin find un loc fara canstrucie pe el si nici nu cunosteam ce vecin voi avea dupa 4 ani sa apucat si vecinu meu de constructie un vecin care parea foarte de treaba din vorba in vorba imi zice ma vecine de ce nu ai facut terasa pina in gard ca e foarte mica si mai stai vara pe terasa mai stam de vorba la gard zic ma vecine am zis ca sa nu te deranjez pe tine nu ma vecine ca nu e nici un deranj suntem vecini dupa un an avind si relatii foarte bune cu vecinu am contruit terasa pina in gard (gardul find al meu ) a trecut 7 ani de atunci si acum vecinu sa ridica cu pretentii ca am contruit trasa pina in gard si ca ma uit la el in curte legal poate sa ma dea in judecata sa darim terasa find votba doar de o terasa nu de alta constructie
Am un vecin care a construit un cotet pe gardul dintre noi. Cui sa ma adresez pentru mutarea acestui cotet ?
Avem în fața casei țigani care au construit o camera și au luat spațiul dintre case cui ne adresam
Este vb de 60 cm între construcție sau 60 cm + 60cm între construcții, adică 60 cm unul din proprietari și 60 cm celalalt proprietar aducă 120 cmm între costrucții ?
De ce cand am vrut sa construiesc o anexă gospodărească,la distanță de 1 m față de vecin primăria ma trimis sa iau acceptul vecinului
Am un vecin care nu a respectat nimic cea e privește rgurile față de vecin exemplu: toată apa ce provine de pe casa și anexe se scurge pe gardul și temelia locuințe în care locuiesc are scocuri dar tot la mine vine apa , via o are la 10 cm de gard cotețul de porc la20 25cm degard îmi puteți spune ce pot sa fac va mulțumesc
Vecinul meu și-a făcut o copertină cu scurgerea pe casa noastră la o distanță de26 cm sus este corect ?
Buna ziua ,am ajuns la tribunal cu vecini socrului care au pretenția de a demola garajul care este lipit de casa lor cá ll s-au umezit pereți specific că am incercat sa punem izolație sa incercam sa remediem problema dar nu și nu cer daune bănești considerabile și menționez garajul este construit înainte de a cumpăra ei casa și este legal în acte plătim impozit pentru el nu conosc se aplică noul cod și pentru clădirile care au fost construite înainte de intrarea în vigoare cu dimensiunile prevazute
Am un vecin care a construit o baraca pentru lemne pe o parte din gardul meu si
pe alta parte a depozitat lemn de foc. Care este distanta pe care poate depozita lemne si construi?
Posteaza!