renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Am nevoie de idei si sfaturi pentru amenajarea si decorarea bucatariei si a dormitorului

Buna ziua! Tocmai ce am cumparat un apartament si as avea nevoie de cateva idei si sfaturi pt decorarea bucatariei si a dormitorului,deocamdata. Parchetul vreau sa il pastrez e un stejar deschis .La mobila as vrea pe culori bej , vanilie sau chiar si alb. Usile la fel as vrea si ele sa fie albe. Dar nu stiu daca toate astea ar fii ok aranjate. Atasez si cateva poze. Mentionez ca dormitorul are baie proprie si dressing. Nu stiu nici cum sa zugravesc. Va multumesc!

Intrebare trimisa de un cititor din - Slatina , Olt
vezi si firme constructii Olt


poza 1 poza 2 poza 3

Raspunsuri si comentarii
Cristiana a scris:

Pentru dormitor, intrucat spatiul va permite puteti opta pentru o canapea micuta fara spatar la capatul patului intr-o nuanta de albastru regal alaturi de o lenjeri de pat alba cu dungulite sau imprimeuri turcoaz sau bleu sau canapea intr-o nuanta ocru alaturi de o lenjerie crem cu maro.In stanga usii, langa geam puteti pune o masuta mica alaturi de doua potolii albe cu imprimeuri florale.Puteti opta pentru un tapet pe peretele din spatele patului care sa continue pana pe grinda de rezistenta intr-o nuanta de alb sidefat sau alb cu imprimeuri maro, crem sau bej. Folositi o perdea alba simpla alaturi de o draperie usor transparenta visinie.Mobila din dressing poate fi vanilie sau crem. V-as sfatui sa nu incarcati camera propriu-zisa cu alte piese de mobilier deoarece aveti norocul de a avea un dressing ceea ce va permite salvarea a mult spatiu.Fara alte piese de mobilier camera va fi aerisita si linistitoare.
Mobila din bucatarie este superba.Incercati sa ma focusati pe corpuri de iluminat din fier sau alama cu abajururi albe sau culoarea untului si o jaluzea din bambus.Pentru zona de dining folositi o fata de masa stil retro sau etno cu nuante de verde ocru, galben, portocaliu, rosu. Accesorizati peretele perpendicular ferestrei cu tablouri cu rama din alama sau fier forjat. Perdele culoarea untului si draperii cafea cu lapte in pliuri. Accesorizati de asemenea zona cu un candelabru .Scaunele pot fi din lemn cu material textil atat pe spatar cat si pe zona de sezul crem sau bej.

Raluca a scris:

Va multumesc foarte mult pt raspuns! Idea pt dormitor e geniala imi place , cu tapetul cu canapeaua , culorile,tot. Chiar o sa o pun in practica.
Iar in legatura cu bucataria, de graba si de bucurie ca am intalnit site-ul vostru am omis ca spun ca mobila nu ramane aceeasi,asa a ramas cand am cumparat, nu a fost genul meu, am comandat alta de culoare bej cu crem. Si nu stiu cum sa zugravesc, as vrea si o pata de culoare. Multumesc!

Cristiana a scris:

Pentru a scoate in evidenta mobila bej zugraviti doar peretele din spatele mobilei si cel cu fereastra pana in dreptul stalpului de rezistenta intr-o nuanta mai inchisa dar calda de sienna naturala, umbra arsa . Oricare din cele doua nuante alese sau derivate ale acestora ( mai inchise sau mai deschise [ daca doriti un ton mai deschis sa nu fie mult diferit de culoarea pura, de baza] ) merg foarte bine si cu gresia pe care ,o data ce nu ati specificat, nu o schimbati. Daca doriti sa puneti ceva pe jos folositi un covor din rogojina ( gasiti in ikea) in nuanta lui naturala care se va completa perfect cu jaluzeaua din bambus de care v-am spus in comentariul anterior. Asteptam si noi cu nerabdare rezultatul ( daca o sa doriti sa ne trimiteti poze ). Ma bucur ca v-am putut fi de ajutor.O zi buna !

Raluca a scris:

Multumesc mult! Am sa revin. Zi placuta!

Daria a scris:

Pacat de mobila de bucatarie... este superba.... :(

Mai bine o vindeti second-hand undeva, sau o donati ....pare in stare foarte buna si este din lemn masiv... cel putin cu un blat nou si putin reconditionata ar arata fantastic. Ce-i drept modelul este putin cam dificil de integrat intr-un decor modern. Ar merge cel mai bine intr-o locuinta in stil rustic.

O zi buna!

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: sfaturi , bucatarie , dormitor , dressing , amenajari interioare ,

Taguri:    decorare apartament,    parchet stejar,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro