renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Am pus parchet laminat peste cel vechi insa scartaie, ce pot face?

Buna ziua! Va rog sa-mi raspundeti la o intrebare daca se poate... am renovat apartamentul si la sfatul \'mesterului\' am pus parchetul laminat peste cel vechi, in scurt timp a inceput sa scartaie ingrozitor.Ce as putea face in aceasta situatie? Se poate pune ceva peste parchetul vechi(sapa), am renuntat sa-l scot pe cel vechi pt ca ar fi trebuit sa torn o sapa de aprox 20 cm. Multumesc anticipat!

Intrebare trimisa de un cititor din - Campina , Prahova
vezi si firme constructii Prahova



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Daca ati folosit vechiul parchet pentru suport, este foarte bine. Cred ca mesterul a omis faptul ca trebuia amplasat un strat de polistiren extrudat de 3-5 mm. Acum, solutia cea mai rentabila ar fi sa scoateti foarte incet parchetul laminat, sa aplicati un strat de extrudat, dupa care trebuie sa remontati parchetul. Ca masura de prevedere, ar fi bine sa mai achizitionati cel putin 1mp de parchet in aceeasi nuanta, pentru ca e posibil ca unele placi sa trebuiasca inlocuite. Daca nu gasiti nuanta, cumparati 2mp de alta nuanta si faceti un joc de nuante in incapere. Nu uitati ca parchetul nou trebuie sa ramana 48 de ore in camera in care va fi montat, anterior montajului, pentru a se acomoda cu temperatura din interior, evitand astfel ulterioare denivelari in timp.

nora a scris:

Doamne fereste,ce popor nenorocit om fi,numai in tara asta exista mitocania suprema de a acoperi parchet masiv de lemn cu hidosenia numita parchet laminat! Ce creier aveti???? cum sa acoperi ceva din lemn care are o valoare mult mai mare si estetic si financiar cu .....parchetul laminat? popor de inculti !

Alexandru, SC Perodicom SRL a scris:

Problema este ca nu scrtaie parchetul laminat, ci parchetul natur. Sustin parerea antevorbitoarei mele dar in termeni politicosi, referitor la pastrarea parchetului vechi.
Acesta se poate reconditiona respectiv reslefui, exista masini performante pentru asta, dupa care cateva straturi de lac redau frumusetea inegalabila a lemnului natural.
Dar dumneavoastra deja ati facut pasul si ati montat parchet laminat peste.
Posibil ca solutia prezentata de Elena sa rezolve problema.
Insa, daca stratul suport al parchetului natur e depreciat, nu veti scapa de scartait.
Solutia ce mai buna, de fapt singura care rezolva definitiv problema, si asa cred ca e normal. consta in urmatoarele operatii:
-desfaceti parchetul melaminat, daca a fost pus cu raspundere nu veti avea pierderi
-desfaceti cu atentie parchetul natur, este pacat sa il aruncati
Presupun ca sub parchetul din lemn se afla un strat suport format din grinzi de rasinoase, umplutura si dusumea oarba sau PAL, asa cu se punea odata.
DIn acest moment trebuie sa optati; daca repuneti parchetul din lemn, va trebui ca la turnarea sapei sa lasati o diferenta de nivel care sa insumeze grosimea dusumelei oarbe si grosimea parchetului respectiv circa 42-45 mm
Daca montati parchetul melaminat o diferenta de nivel egala cu stratul suport, polistirenul extrudat(va recomand de 6 mm) si grosimea parchetului melaminat.
Am inteles ca diferenta de nivel pana la placa este de 20 de cm.
Scoateti grinzile si dusumeaua oarba, puneti cca 12 cm de umplutura bine nivelata, asezati polistiren extrudat de 3 cm, o armatura usoara cu plasa sudata, peste care turnati o sapa cu grosimea de 3-3,5 cm. Din umplutura, mentinand grosimea sapei, puteti stabili nivelul functie de parchet.
Personal consider ca numai asa faceti o lucrare de calitate, cara sa nu va creeze disconfort sau alte probleme in viitor.
Am intalnit cazuri, cand sub parchetul melaminat, lemnul, a generat inmultirea de insecte specifice lemnului, sau a prins mucegai.
Imaginativa ce probleme veti avea daca veti fi inundat de deasupra, sau daca dintr-un motiv sau altul va exista o cat de mica infiltratie de apa.

Daca doriti puteti realiza lucrarea cu noi. tel 0720088161

George a scris:

ca sa refaci un parchet de lemn masiv iti trebuie foarte multi bani pe cand cel laminat e mai ieftin, de aceea poporul prefera parchet laminat!!un "mester" parchetar pleaca de la 20-30 de lei/mp

Ștefan a scris:

Bună ziua! Se poate pune polistiren (expandat,extrudat) peste scândură?

Andreea a scris:

Buna ziua!Am renovat de curând iar parchetul luminat la.scurt timp a început să scartaie si sa se vada spati intre plăci acum daca cumpăr un alt parchet merge pus peste ala sau trebuie scos cel dinainte?!Pachetul in unele zone se lasa cu piciorul dar revine la.normal dupa ce ai călcat.Multumesc frumos

Bogdan NICOLAE a scris:

Buna ziua,

Motivele pentru care parchetul nou a inceput sa scartaie, sa faca luft si sa se lase, pot fi montajul neadecvat, parchetul de slaba calitate care a a inceput sa lucreze din cauza umezelii suportului, spalarea excesiva cu solutii chimice, sau lovituri mecanice. Un remediu ar fi demontarea parchetului laminat, turnarea unei sape autonivelante de max. 5 mm, peste sapa, peste care se adauga placi de polistiren extrudat (nu expandat) de densitate mare de cca. 5 mm (in functie de nivelul pardoselii casei) peste care se incearca remontarea vechiului parchet, sau si mai bine a unuia nou, de preferat triplu-stratificat. Spor!

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: pardoseala ,

Taguri:    parchet laminat,    parchet vechi,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro