renovat.ro

» » » »

ADAUGA O INTREBARE

Am scos parchetul si placa de beton miroase a mucegai - cum scot mirosul?

Buna ziua, Am scos de curand parchetul dintr-o debara si miroase placa de beton a mucegai. cum am putea scoate acel miros, deoarece am spalat si cu clor de doua ori. ne gandeam sa radem cumva mozaicul poate in profunzime nu ar mai mirosi. fiind debara nu avem ventilatie si trebuie sa tinem permanenT usa deschisa. astfel mirosul intra si in casa.

Intrebare trimisa de un cititor din - Bacau , Bacau
vezi si firme constructii Bacau

Raspunsuri si comentarii
Iulian Cirstina a scris:

Buna ziua, mucegaiul se formeaza datorita umiditatii infiltrate in materialele de constructie datorita diferentelor de temperatura care duc la formarea condesului, a umiditatii in exces din apartament si lipsa ventilatiei naturale.
Folosirea solutiilor pe baza de clor au eficienta pe termen scurt deoarece clorul dispare in 12 ore de la aplicare permitand reaparitia mucegaiului intrun termen foarte scurt.
Va recomand folosirea unde solutii antimucegai cu protectie pe termen indelungat , DeSalin AM ( /www.coralterm.ro/index.php?page=product&id=29&name=DeSalin%20AM%20/%200,75%20L& ) iar dupa cateva zile protejarea suprefetei cu o solutie de impermeabilizare impotriva apei si umiditatii din aer SurfaPore C (www.coralterm.ro/index.php?page=product&id=29&name=DeSalin%20AM%20/%200,75%20L& ).
O alta solutie ar fi folosirea, dupa curaterea mucegaiului, a unei lavabile elastomerice care ar inchide porii materialelor de constructie impermeabilizand complet peretii si pardoseua cu avantajul de a fii usor de intretinut ulterior. ( www.coralterm.ro/index.php?page=product&id=44&name=SurfaPaint%20ThermoDry%20Elastomeric%20/%2010L& )

O zi buna

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri:    mucegai,    hidroizolatie,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro