renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Au iesit pete roz prin vopseaua alba. Cum pot repara?

Am un bufetel frumos de 100 de ani. Vreau sa-l reconditionez. Am dat jos zece straturi de vopsea cu suflanta. L-am slefuit si l-am vopsit alb. In spatele unei usite au iesit pete roz, care au iesit si prin al doilea strat. Mentionez ca am vopsit cu vopsea alba de calorifer pe baza de apa, gandind ca nu va iesi prea incarcat. Am mai vopsit cu asta , adevarat pe lemn nou, si a iesit frumos. Dar acum nu stiu cum s-o dreg daca ma puteti sfatui. Va multumesc

Intrebare trimisa de un cititor din - Giurgiu , Giurgiu
vezi si firme constructii Giurgiu



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Probabil ca vopseaua roz/rosie folosita in scopul decorarii lemnului de la usita cu pricina are un pigment foarte puternic, ca dovada a rezistentei in timp si la noua vopsea aplicata. In cazul de fata sunt doua variante posibile pentru a scapa de petele neplacute: a) decapati iarasi vopseaua doar de pe usa/usile respective, incercati sa slefuiti din nou portiunile pe care au aparut petele, vopsiti cu alb doar acele zone si lasati sa se usuce; vopsiti intreaga usa cu vopsea alba pentru a avea culoarea dorita; b) aplicati doar un strat de vopsea alba pe usa/usi, lasati sa se usuce si daca reapare nuanta de roz incercati sa dati un stil vintage dulapiorului realizand cateva elemente decorative florale roz cu o pensula, astfel incat sa estompati petele evidentiind suprafata cu niste elemente decorative.

Elena P a scris:

Multumesc foarte mult pentru raspuns. Ma gandisem si eu la aceste variante, dar prima nu-mi suradea deloc asa incat o s-o aplic pe a doua, ca sunt mai degraba pictor decat celelalte meserii. Multumesc mult.

Iulia a scris:

Mi se pare super ideea de a picta flori roz pe bufet. Stilul shabby chic este foarte la moda. Poate ne aratati si niste imagini cu produsul final.

Succes!

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: reconditionare mobila , vopsea lemn , DIY ,

Taguri:    roz,    vopsea lavabila,    reconditionare,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro