renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Care este modalitatea cea mai eficienta de a izola tavanul de la etaj?

Buna ziua! Detin o casa la rosu (p+1+pod nelocuit). Doresc sa stiu care este modalitatea de a izola tavanul de la etaj tinand cont ca am si pod. Pana in prezent am numai grinzile si podeaua de lemn. Va rog sa imi spuneti care este cea mai buna modalitate de a izola tavanul camerelor de la etaj?

Intrebare trimisa de un cititor din - Fagaras , Brasov
vezi si firme constructii Brasov



Raspunsuri si comentarii
Nicolae a scris:

Termoizolarea acoperisului se realizeaza astfel privind dinspre invelitoarea casei: invelitoare (tabla, tigla, etc); sipci de lemn pentru montajul invelitorii; rigle de lemn pentru crearea spatiului de ventilare; folie anticondens; astereala; primul strat de vata de sticla cu grosimea egala cu inaltimea capriorilor (nu se lasa spatiu); al doilea strat de vata de sticla cu grosimea de 5-8cm; bariera de vapori; placare interiora cu lambriu ori placi de rigips 12,5 mm grosime. In privinta pardoselii (ce reprezinta tavanul incaperilor de la parter) folositi in ordine (dinspre exterior spre interiorul podului): folie anticondens; strat de vata de sticla de 5-8 cm; polistiren extrudat 3-5 cm; parchet laminat sau scandura. Obtineti astfel termoizolarea si fonoizolarea spatiului de la etaj/pod, dar si termoizolarea tavanului camerelor de la parter.

Luis a scris:

niciun din material propus de nicolae sunt fonoizolant. Verificati in FT al produs. Mail multe nu lasa casa sa respira. Orcum sunt de acord ca este o solutia ieftin, daca proprietar e dispus sa aiba condens in casa si sa asculta zgomotul. Singura alternativa este pluta, in acest cazul placi din pluta pentru acoperisul. Tipul corkmarket.ro sau alte care poate sa o solutii buna.

Pentru pardoselii optati pentru folie anticondens, placi de pluta aglomerat de 60x 2 stract cu un adeziv fonoisolante. Peste parchet flotantde 12 mm fonoisolante tipulde pluta. Daca e prea scumpt atunci folosesc parchet laminat normal flotant care ne e nevoi de lipire la placi din pluta ca in acest cazul trebui sa fi mai mare ca grosime.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: izolatie interioara , acoperisuri ,

Taguri:    tavan,    izolatie,    pod circulabil,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro