renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Casa din lemn placata pe interior cu placi OSB.

Casa este din barne de lemn, construit in anii \'90. Am executat izolatia exterioara cu polistiren expandat de 10 cm -eps 80 . Cum peretii din lemn nu erau perfect drepti , la sugerimentul contructorului , pentru un rezultat optim din punct de vedere vizual, peste peretele din lemn a fost aplicata o structura de osb cu distantiere , creandu-se astfel un spatiu de 5-8 cm intre structura de barne a casei de placile de osb peste care a fost lipit polistirenul expandat . intrebarea mea este : S-a procedat corect ? Nu exista posibilitatea ca aerul dintre barne si osb sa deterioreze structura de lemn a casei ?

Intrebare trimisa de un cititor din - Sector 2 , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Radu a scris:

Daca izolatia exterioara este realizata corect, la imbinarea cu ferestrele si usile in special, aerul dintre peretii casei si placile OSB va ramane la o temperatura constanta, va circula continuu fara alte modificari termice. Daca sunt eliminate posibilitatile de infiltrare a apei de la temelie, atunci nu aveti motive sa va faceti probleme in legatura cu aparitia condensului.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: termoizolatie ,

Taguri:    case din lemn,    osb,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro