renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Ce culoare sa aleg la coltarele si rosturile pentru gresie si faianta?

Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu un sfat referitor la alegerea culorilor pentru coltarele si rosturile pe care le pot folosi la gresia si faianta aranjata conform imaginii atasate(facuta pe calculator). Mi s-a recomandat numai culoarea alba atat pentru coltare cat si pentru rosturi dar nu sunt prea sigura ca e alegerea corecta. Va multumesc anticipat pentru raspuns.(maine dorim sa incepem deja montarea faiantei)

Intrebare trimisa de un cititor din - Piatra Neamt , Neamt
vezi si firme constructii Neamt


poza 1 poza 2

Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Chitul pentru rosturi se alege in nuanta putin mai inchisa decat cea a faiantei, cu scopul evidentierii culorii acesteia. In cazul dvs. puteti alege una dintre nuantele: albastru marin sau albastru deschis aceste nuante vor evidentia albul faiantei; o alta varianta ar fi albastru petrol care se accesorizeaza perfect cu nuanta de albastru cu care ati facut combinatia in baie. Coltarele pot fi albe sau albastru petrol. Daca ar fi dupa gustul meu, as alege pentru rosturi albastru marin (este foarte delicat) si coltare albe.

Tabacariu Janina a scris:

Dar varianta: coltare albe , rosturi albe pentru faianta si rosturi albastru marin/petrol pentru gresie, ar merge?

Elena V. a scris:

Da, este buna si solutia pe care o preferati, doar ca rosturile albe pentru faianta in timp pot deveni o nuanta colilie, mai putin placuta, din cauza factorilor externi, iar mentinerea culorii albe pentru rosturi este cam dificila. In rest, este ok! Coltarele se curata cu usutinta orice culoare ar avea, deoarece sunt plastic lucios. Pentru pardoseala puteti alege coltarele albastru petrol, iar pentru imbinarea peretilor la faianta albe. Echilibrul cromatic alb/albastru este deja realizat. Aceste detalii alegeti-le sa fie si usor de intretinut in timp; si estetic si functional.

Tabacariu Janina a scris:

Multumesc pentru completare, pentru coltare vom pune albe la faianta si la pardoseala nu cred ca punem coltare.
Rosturile la gresie le vom face albastre si ramane sa ne hotaram la faianta daca punem rosturi albe sau albastre.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: culori , sfaturi gresie si faianta , amenajari interioare ,

Taguri:    alegere culori,    chit rosturi,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro