renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Ce culori as putea combina pentru a inviora camera?

Buna ziua, Am in sufragerie o canapea dintr-un material ce imita catifeaua,maro. Ce culori pot combina pentru covor si draperii si perdele. Multumesc.

Intrebare trimisa de un cititor din - Sebes , Alba
vezi si firme constructii Alba



Raspunsuri si comentarii
alyna a scris:

Uite aici cateva consideratii general valabile si cateva trucuri interesante despre culori si alegerea culorilor in casa si despre materialele textile ca elemente de design:
Printr-un joc subtil al materialelor textile o camera poate sa para mai mare.

Perdelele
Perdelele lungi din tavan pana in pardoseala dau iluzia de intaltime unei camere joase. Si aici putem folosi si alte trucuri de design. Unul dintre ele este de a evita culorile puternice, sau imprimeurile cu desene complicate, care intr-un spatiu redus isi pierd valentele estetice si dau senzatia de “inghesuit”.

Pentru perdele este recomandat sa alegeti o culoare apropiata de cea a peretilor. Iluzia ca incaperea este mai mare va fi creata de faptul ca privirea va putea parcurge neintrerupt conturul incaperii.

Pentru perdele sau draperii, materialele grele, bogate, influenteaza negativ senzatia de spatiu, pentru ca lasa mai greu lumina sa patrunda in incapere. Este de preferat voalul, pentru ca este un material usor, care filtreaza subtil lumina. In plus, fiind transparent, lasa sa se intrevada conturul ferestrei si peisajul exterior.

Alte textile
La fel, printre alte trucuri de design este alegerea unei combinatii ton-sur-ton intre covor, tapiserie si perdele, ceea ce va conferi senzatia de spatiu, prin crearea unei imagini unitare. Dar nu va simtiti limitati. Jocul decorativ va fi la nivelul texturilor si al accesoriilor (de exemplu, pernute decorative in aceleasi culori ar putea conferi un plus de stil fara sa incarce atmosfera).

mai multe trucuri, de unde le-am luat si pe asta sunt pe blogul celor de la inova design romania

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: amenajari interioare ,

Taguri:    canapea catifea,    perdele si draperii,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro