renovat.ro

» » » »

ADAUGA O INTREBARE

Ce presupune si cat costa racordarea la reteaua de canalizare?

Ce presupune si cat costa racordarea la reteaua de canalizare din strada intr-o casa in mediul rural? Avem fosa insa acum se trage canalizare si pe strada noastra si ne gandeam sa renuntam la fosa si sa ne bransam la canalizare. Este oare mai bine sau mai rau? Multumesc

Intrebare trimisa de un cititor din - Daesti , Valcea
vezi si firme constructii Valcea

Raspunsuri si comentarii
Ion G. a scris:

Buna ziua,

Aveti nevoie in primul rand de autorizatie de constructie, acolo va scrie de la cine trebuie sa luati avize: energie electrica, gaze, etc depinde ce utilitati mai aveti in zona.
Va sfatuiesc sa mergeti direct la compania de apa / canalizare care trage canalizarea care va va emite un aviz de principiu.
Urmeaza sa faceti un proiect de bransament, cu care veti merge din nou la compania de canalizare de care apartineti si faceti o cerere de bransare. Veti primi un aviz de bransament in cateva zile.

Cu avizul de bransament si proiectul mergeti la o firma agreata de compania de apa care sa va faca bransamentul. La final faceti receptia bransamentului la care teoretic participa si un reprezentant de la compania apa/canal locala.
Sfatul meu este sa mergeti cel mai bine la compania de apa/canal, unde veti afla toti pasii dar va vor da si o lista cu proiectantii si firmele autorizate de ei. Noi personal am facut totul direct cu compania de apa si canal de la noi, au fost mai ieftini si totul a mers struna.

Multu succes!!

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: Instalatii de canalizare si colectare apa ,

Taguri:    racordare,    costuri,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro