renovat.ro

» » » »

ADAUGA O INTREBARE

Ce se monteaza mai intai gresia sau faianta?

Am juns cu renovarea apartamentului nostru de 2 camere la singura baie existenta si nu imi dau seama cu ce se pleaca mai intai la montaj cu gresia sau cu faianta. Daca se incepe cu gresia nu vreau apoi sa imi calce pe ea mesterul, iar daca se incepe cu faianta va veni urat pentru ca gresia apoi va acoperi din marginea faiantei deja pusa. Cum se procedeaza corect la montaj? Ionela B.

Intrebare trimisa de un cititor din - Sectorul 1 , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti

Raspunsuri si comentarii
Marius Vasilescu a scris:

In cazul in care in interior se monteaza gresie si faianta, mai intai se monteaza gresia, se lasa cel putin 24 de ore sa se fizeze bine pe suport, dupa care se monteaza faianta. Explicatia este ca apa ce se poate prelinge pe pereti, nu patrunde sub gresie, ca in timp sa apara umezeala sub aceasta. Chiar daca se calca pe gresie dupa montarea/fixarea ei, se sterge simplu cu mop umed si apoi uscat, astfel incat sa se pastreze curata. Daca este necesar ca sub gresie stratul sa fie in unele zone mai gros pentru nivelarea pardoselii, este necesar ca pe gresie sa nu se calce chiar 48 de ore.

Alexandru a scris:

Prima faza : se monteaza asa cum a aratat si Marius Vasilescu, gresia.
considerente.... gresia reprezinte baza, ca pante de scurgere si sustinere, si sistem de referinta pentru montarea faiantei.
alegeti alta solutie....gresiti.
Alexandru

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: gresie , faianta ,

Taguri:    renovare apartament,    baie,    gresie si faianta,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro