renovat.ro

» » » »

ADAUGA O INTREBARE

Ce trebuie sa fac ca sa scap de mucegaiul de sub parchet?

Buna ziua, Stau la parter si apartamentul este deasupra de beciul blocului. Am izolatie exterioara la intreg apartamentul. De asemenea am izolat si tavanul subsolului. La un dormitor de pe colt am urmatoarea problema: am mucegai sub parchetul triplustratificat. Mentionez ca si 2 pereti interiori ai dormitorului sunt izolati, iar un perete este comun cu baia. Inainte de montarea parchetului s-a turnat sapa autonivelanta si a fost lasata sa se usuce 3 saptamani. Ce trebuie sa fac ca sa scap de mucegaiul de sub parchet? Multumesc

Raspunsuri si comentarii
arh. Bogdan NICOLAE a scris:

Buna ziua,
Daca aveti mucegai sub parchet inseamna ca exista o sursa de umezeala undeva.
Daca intradosul placii peste subsolul blocului spuneti ca este termoizolat, si peretii exteriori de asemenea este totusi posibil sa se creeze punte termica (pierdere de caldura) undeva la imbinarea dintre placile termoizolante si in felul acesta sa apara fenomenul de condens. Trebuie verificata calitatea termositemului aplicat.
Daca dupa verificare totul este in regula atunci problema este in alta parte.
Straturile ce alcatuiesc suportul pentru pardoselile din parchet laminat la cladirile cu placa de beton peste subsoluri nelocuite, termoizolate sau nu pe intradosul acestora, incepand de jos in sus, sunt urmatoarele :
- un strat de termoizolatie din polisitren expandat, la subsoluri tehnice nelocuite, sau fara termoizolatie la subsoluri/demisoluri locuite;
- placa de b.a.
- termoizolatie polistiren extrudat XPS de 3-5 cm;
- folie PVC;
- sapa de egalizare de 3-4 cm;
- sapa autonivelanta de 2-5 mm;
- stratul suport pentru parchet din polistiren extrudat XPS/folie de polietilena, sau conform specificatiilor producatorului de parchet;
- parchet laminat obisnuit, sau triplu-stratificat.
Daca aceasta schema de alcatuire a pardoselii nu se regaseste si la Dvs., atunci acesta ar putea fi motivul principal pentru aparitia mucegaiului sub parchet.
Spor!

arh. Bogdan NICOLAE a scris:

Am uitat sa mentionez ca mai exista cateva solutii pentru problema Dvs. cum ar fi:
- sa folositi solutii lichide profesionale antimucegai de sanitizare, fara clor, de tip EMEX peste care se aplica un strat de grund special, dar nu stiu cat de eficient este, daca nu exista straturile componente ale pardoselii, descrise in randurile de mai sus.
- o alta solutie ar fi utilizarea aparatelor de dezumidificat, dar la fel nu va pot garanta eficienta acestora fara o alcatuire corespunzatoare a pardoselii.
Spor!

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro