renovat.ro

» » » »

ADAUGA O INTREBARE

Cu ce culoare sa amestec griul sa imi iasa bej sau crem?

Am nevoie de un sfat pentru bucatarie. Culoarea mobilei este visiniu mat cu blat crem cu ceva picatele colorate, scaunele sunt crem din piele eco, iar masa este visinie ca si mobila. Peretii au fost zugraviti in bej pai. Se potrivea foarte bine cu scaunele si blatul. Vrem sa zugravim si am cerut la magazin sa ne coloreze in bej pai, dar a iesit un gri deschis. Ce pot sa fac? Eu vreau un bej sau crem. Cu ce culoare sa amestec griul sa imi iasa bej sau crem? Sau ce sa fac? Multumesc.

Intrebare trimisa de un cititor din - Hunedoara , Hunedoara
vezi si firme constructii Hunedoara

Raspunsuri si comentarii
Magda Ursescu a scris:

In primul rand in spectrul cromatic destinat zugravelii peretilor exista galben pai, mai exact un galben foarte pal. Daca doriti sa folositi nuanta de gri deja cumparata, adaugati in ea alb, in proportie de 50% din cantitatea de gri si amestecati bine de tot, obtinand astfel un alb murdar. Langa el puteti adauga galben soare (galben deschis dar intens) 20% din cantitatea obtinuta din gri si alb, reusind astfel sa dati amestecului o tenta de galbui. Dupa ce ati amestecat bine compozitia, probati nuanta intr-o zona putin vizibila, lasati sa se usuce si vedeti daca este o nuanta adecvata dorintei dvs. Daca nu, mai adaugati galben soare putin cate putin si probati astfel incat sa obtineti o nuanta de galben pai. O alta varianta ar fi sa renuntati la acea nuanta si sa cumparati exact nuanta de galben pai dorita. Daca nu, puteti opta pentru un vernil cald care s-ar potrivi cu nuantele existente in incapere (tapiterie si mobila).

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri:    culori pereti,    asortare culori,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro