renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cu ce pot astupa si repara fisurile din gletul de pe pereti?

Buna ziua. Acum 5 ani am renovat apartamentul, tencuit, lasat o saptamana, tras glet, varuit vopsea lavabila. Dupa un an au aparut microfisuri in gled la inceput abia vizibile acum mai vizibile sub un milimetru. Acum vreau sa varuiesc si nu stiu cu ce le pot astupa repara si varui. Va multumesc.

Intrebare trimisa de un cititor din - Targoviste , Dambovita
vezi si firme constructii Dambovita



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Curatati cu un spaclu materialul din jurul crapaturilor, astfel incat sa indepartati atat vopseaua, cat si gletul vechi, chiar daca se adanceste santul. Curatati praful din crapaturi si din jurul acestora (eventual cu un aspirator). Se foloseste un chit acrilic(incolor) cu care se astupa toate santurile din perete pana cand se acopera bine. In cazul crapaturilor adanci, pe lungimea acestora aplicati o banda din fibra de sticla, apoi inca un strat subtire de chit acrilic. Dupa uscarea completa a zonelor afectate (uscarea se va face din interior spre exterior) neteziti suprafetele cu hartie abraziva(smirghel) pana la netezirea completa. In cazul in care crapaturile sunt fine chiar si dupa curatare, nu aplicati banda din fibra, ci lasati sa se usuce bine chitul si neteziti peretele. Se poate aplica un strat de amorsa pe perete/pereti si apoi var lavabil in nuanta dorita.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: finisaje interioare ,

Taguri:    fisuri,    vopsea lavabila,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro