renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum as putea restaura o mobila de bucatarie din pal?

Buna...am si eu o intrebare. Am tot cautat pe net posibilitati de restaurare pentru mobila din pal si nu am gasit mai nimic. Cum as putea restaura o mobila de bucatarie din pal??

Intrebare trimisa de un cititor din - Constanta , Constanta
vezi si firme constructii Constanta



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

PAL-ul este un material rezistent, care se degradeaza in cazul in care este supus unor inundatii repetate sau decojirii generate de arsura (se aseaza vase fierbinti pe mobilier). Daca suprafata deteriorata este mica, singura varianta ar fi sa aplicati in acel loc un strat de lac incolor care va unifica zgarieturile si/sau decojirea; dupa uscarea perfecta aplicati un strat de autocolant in nuanta dorita. In cazul in care deteriorarea mobilei este pe suprafete mari, singura varianta ar fi inlocuirea intregului mobilier cu unul nou.

Alexandru, SC Perodicom SRL a scris:

Nu ati precizat in ce consta degradarea mobilei de bucatarie din PAL...
Sunt trei categorii de degradare:
-s-au desfacut canturile din banda, de pe cantul mobilierului si al usilor
-sunt deteriorari ale suprafetelor mobilei, respectiv zgarieturi, lovituri
-sunt in zonele joase ale mobilei umflaturi datorite absortiei de umiditate.
In primul caz, se cojeste banda existenta cu ajutorul unei dalti, si se aplica alta banda. Veti gasi la magazinele cu accesorii de mobilier orice tip de banda, se aplica foarte usor cu fierul de calcat bine incins.
In cazul doi, daca vreti sa nu se vada nimic, degresati cu pur, sau cu diluant, si aplicati un strat subtire de chit auto, lasati cca 20 de minute si apoi slefuiti cu un smirghel de apa , cu granulatia 400, apoi stergeti cu o carpa uscata si pulverizati sprai alb auto, dar preferabil alb portelanat.
In cazul trei e mai complicat putin, trebuie ca palul sa fie uscat. Putem inbraca partile inferioare ale mobilei intr-un 'sandwich' din doua scanduri de stejar, cu seciunea de 2x6 cm cu suruburi m5 sau 6, dupa care vopsim tot cu alb, sau dam lac sa pastram culoarea stejarului.
Va asigur ca mobila va arata ca si noua....
Alexandru, mail [email protected], tel. 0720088161


Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: mobilier ,

Taguri:    pal,    restaurare mobila,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro