renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum as putea sa pun parchetul fara sapa sa reziste la mucegai?

Stau la casa.La parter am placa turnata direct peste pamant fara folie.Placa trage si am mucegai sub parchet,ce as putea sa fac fara sa torn sapa? Cum as putea sa pun parchetul fara sapa sa reziste la mucegai? Multumesc

Intrebare trimisa de un cititor din - Bucuresti , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Bogdan NICOLAE a scris:

Buna ziua,
Cel mai indicat este sa turnati macar o sapa autonivelanta de cca. 3-5 mm din lapte de ciment. Daca nu doriti totusi sa faceti acest lucru, peste placa de b.a. se pune o folie simpla de PVC (noua si fara perforatii) sau hartie cerata (KRAFT), sau si mai indicata o folie subtire de polietilena, dupa cere se pun placi din polistiren extrudat (nu expandat) XPS de 5-6 mm, in functie si de nivelul general al pardoselii din casa, peste care se monteaza parchetul laminat, de preferat triplu-stratificat. Se recomanda ca sub parchetul laminat, fiind subtire si mai flexibil decat cel lamelar (clasic) sa fie turnata o sapa autonivelanta omogena, pentru a prelua porozitatea si toate denivelarile existente in sapa de egalizare care se toarna initial peste planseul din b.a. Spor!

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri:    placa beton,    sapa,    izolatie parchet,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro