renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum izolez tavanul de la parter pentru a nu avea punti termice?

Vreau sa construiesc o casa p+1 din caramida cemacon + izolatie vata bazaltica de15 cm.La etaj am un balcon deschis .Podeaua de la etaj va fi izolata cu polistiren extrudat de minim 3 cm .Cum izolez tavanul de la parter pentru a nu avea punti termice? Podeaua de la etaj/tavan parter este din beton.Va multumesc

Intrebare trimisa de un cititor din - Cluj-Napoca , Cluj
vezi si firme constructii Cluj



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Pentru izolarea termica a tavanului, mai ales ca aveti o terasa deschisa deasupra, este bine sa aplicati pe tavanul de beton o amorsa, peste aceasta polistiren de 5 cu densitate 15 care se lipeste cu adeziv, intins cu drisca pe una din partile polistirenului. Peste aceasta aplicati un strat de vata de sticla de 5-8 cm (lipita cu adeziv universal) si pentru finisaj puteti pune rigips.

Alexandru, SC Perodicom SRL a scris:

Cautati si studiati posibilitatea aplicarii spumei poliuretanice rigide, foarte eficienta in eliminarea puntilor termice.
Eficient si nu deosebit de scump.

virgil fizesan a scris:

Podeaua de la etaj nu e necesar sa o izolati.Izolati termic pe toate laturile exterioare placa de beton a balconului sus jos lateral.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: termoizolatie ,

Taguri:    punte termica,    izolare tavan,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro