renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum pot amenaja un living cu mobilier alb cu negru si canapea gri?

Buna ! Am nervoie de un pic mai mult ajutor :) Pentru un mobilier de living alb cu negru , canapeaua gri inchis ( alb cu negru dar e mai mult spre gri ) ... ce culoare la pereti , ( si alb e o varianta daca se potriveste ) , culoare la perdea draperii , masa de cafea , ceva accesorii pentru camera . Multumesc anticipat!

Intrebare trimisa de un cititor din - Sector 2 , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti


poza 1

Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Pentru o amenajare moderna, s-ar potrivi o masuta de cafea din sticla cu picioare de metal cromat. In privinta zugravelii aveti nevoie de o culoare de contrast, care poate fi turqoise, grena sau portocaliu cald. In acest sens, va sugerez sa vopsiti peretele din spatele canapelei cu alb, pentru a contrasta cu canapeaua, iar ceilalti pereti turqoise(un verde albastrui cald) sau cu portocaliu cald. Pentru pereti turqoise perdeaua alba si o draperie din matase, nuanta turqoise cu model incastrat alb. In cazul peretilor portocalii, perdea alba si draperie din brocat un portocaliu foarte dulce, cu modele incastrate cu alb. In ambele cazuri bratarile de prindere(pe timp de zi) a draperiei sa fie negre. Puteti amplasa perne mari, care au rol de fotolii, iar cand nu sunt folosite pot fi un element decorativ intr-un colt al camerei. Acestea sa fie in culorile: gri fier, gri deschis, bleu, vernil cald, roscat sau maro deschis(cafea cu lapte). Pe canapea puteti aseza 2-3 perne decorative mici, in doua din aceste nuante, la alegere. Un lampadar pe nuanta de caramiziu cu elemente decorative albe sau negre; sau alb cu elemente decorative turqoise si negre. Daca preferati peretii albi, puteti folosi fotolii unul grena si altul alb, langa care asezati lampadar grena cu decoratiuni alb si negru, perne decorative una alba si doua grena. O farfurie decorativa, o vaza pentru flori grena ar completa amenajarea si ar echilibra vizual coloritul din interior. Un tablou modern, din 3 parti, cu rama neagra, subtire poate fi amplasat pe peretele din spatele canapelei.

Ana a scris:

Buna ! Multumesc frumos pt idei .. Viziunea d-voastra mii se pare f interesanta , dar cautam o culoare care sa fie un pic mai "blending " in camera .. Sa fiu un pic Mai explicita .. Pe partea stanga va fii mobila , iar pe dreapta va fii coltarul ..in alegerea cu peretii albi ce covor as putea alege , iar lustrele in camera le am la mijlocul peretiilor pe dreapta si stanga :( imi cer scuze pt dificultate .. O zi buna !

Aszalos a scris:

Buna,as avea nevoie de un pic de ajutor de la dv.Am o bucatarie mare cu mobila alba cu blat gri ,peretii sant vopsiti cu alb si am rolete rosii pe geam ,parchetul este gri.As dori sa pun tapet dar numai pe un perete ce cul sa aleg?Si un ceas de peret as pune dar ce culoare sa cumpar? multumesc

Elena V. a scris:

Daca preferati toti peretii cu alb, cautati un covor in stil modern, combinatie de piele ecologica si blana in nuante de griuri: gri albastrui, gri fier, gri inchis, gri cositor (un gri foarte deschis) in combinatie cu negru si foarte putin alb. Covorul poate avea o forma fantezista, iar nu clasicul oval sau dreptunghi. Pentru un impact vizual special, lustrele de pe peretii laterali pot avea abajurul in forma de patrat cu nuanta gri. Consider ca langa coltar, pe perete, un sticker decorativ fantezist va reprezenta un punct de atractie vizual cu impact pozitiv in interior.

Elena V. a scris:

Pentru bucatarie trebuie sa alegeti tapetul cu o textura care se poate curata cu usurinta, datorita spatiului in care va fi amplasat. Daca aveti ca nuanta dominanta albul in combinatie cu gri, va sugerez sa alegeti un tapet din vinil care se sterge simplu cu carpa si apa cu detergent de vase. In privinta modelului, va sugerez un model cu forme geometrice sau linii care se intrepatrund si se repeta pe toata suprafata pe un fond gri deschis, jocuri cromatice gri inchis, gri fier si alb. Culoarea roletelor o puteti echilibra cu un ceas cu dimensiuni mari, rotund sau patrat, cadran alb si un element decorativ cu rosu in nuanta roletelor(ceasca de cafea, flori, fluture, etc.) Daca formele geometrice ale tapetului sunt rotunduri sau linii ondulate, ceasul sa aiba forma rotunda; daca elementele decorative ale tapetului sunt triunghiuri, patrate, dreptunghiuri, atunci ceasul sa fie patrat.

Dani a scris:

Buna ziua, am mari dileme in a alege o nunata de pereti la o camera 4/3 mobila in partea stanga negru cu gri iar in partea dreapta coltarul tot negru cu gri prin el plus neamul in fata cum intri exact in mijloc plus parchet maroniu nu f inhis. Mar ajuta f mult o culoare nu foarte extravaganta dar placuta a camerei, o perdea cu draperii pentru gramuri ( sa stiu si cat de lunga sa fie pe tot peretele sau numa pe geam) si un covor. Multumesc

Dani a scris:

Mai vreau sa adaug ca miar placea sa fie in 2 nuante camera :). Dificil mai is :)

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: pareri canapele , alegerea mobilierului , culori pereti sufragerie , amenajari interioare ,

Taguri:    mobila alb-negru,    canapea gri,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro