renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum pot curata urmele de spuma de pe o usa metalica?

Buna ziua, De curand am cumparat o usa metalica ,iar cand aceasta a fost montata a curs spuma pe tocul usii si au ramas urme. Am incercat sa o curat cu accetona dar nu merge, iar de vopsit tocul am inteles ca nu merge deoarece aceea vopsea este uscata in cuptor .Va rog o solutie. Multumesc

Intrebare trimisa de un cititor din - Craiova , Dolj
vezi si firme constructii Dolj



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Pentru a curata spuma poliuretanica deja intarita (cred) de pe usa metalica puteti folosi „Penosil”, un produs ce se comercializeaza in magazinele cu chimicale sau in cele cu produse pentru amenajari interioare/exterioare. Solutia este sub forma de spray, culoare rosu+ alb+ albastru si pe tub va scrie „Penosil Premium Foam remover”; pretul este de 38 ron. Se aplica pe zona murdara, se lasa sa actioneze cateva minute(5-10) si se sterge cu o carpa curata. In functie de densitatea spumei produsul curata de la prima aplicare sau puteti reveni cu inca un jet de solutie penosil. Se sterge cu carpa moale si uscata pana la disparitia petelor, apoi se curata intreaga usa cu apa cu detergent de vase si se sterge cu carpa uscata.

Victor Tanasescu a scris:

Sau incercati cu un diluant pe baza de Xilen.

Adriana a scris:

Buna ziua,

Cu ce pot curata usa metalica, daca aceasta a fost patata cu spuma poliuretanica (care se foloseste la montarea usii)? Mentionez ca este uscata de 1 an.
Va multumesc,

Elena V. a scris:

Ar fi bine la inceput sa incercati sa indepartati cat se poate, cu lama unui cutit sau cu un spaclu, zonele cu spuma mai groasa, fara a distruge suprafata metalica. Se aplica apoi in mai multe etape “PENOSIL Premium Foam Remover”. Acesta este un agent de curatare special pentru spuma poliuretanica intarita, mai veche. Produsul se comercializeaza in forma de spray, recipient cu aerosoli de 520 ml, conţinut de 340 ml, 12 recipiente în bax. Este posibil sa fie necesare 2-4 aplicatii; se lasa sa actioneze 5-10 minute. Dupa fiecare aplicatie stergeti suprafata cu carpa moale, curata. Dupa stergerea agentului de curatare, veti constata care sunt spatiile asupra carora trebuie sa insistati cu spray-ul. La final se sterge usa cu o alta carpa moale si uscata, pana cand obtineti luciul dorit.

iuliana a scris:

buna ziua cum curat o usa de interior fabricata din lemn. De spuma

Bordeanu Cristian a scris:

Buna ziua ,cum se curata folia de pe o usa de metal care a stat pe usa 1 an

Vasile N. a scris:

Cautati in magazinele de bricolaj sau in cele care comercializeaza materiale de constructii un produs special realizat in acest scop: YelloBlade. Are forma unei raclete, de culoare portocalie, cu multe muchii ce permit indepartarea foliilor de pe toate suprafetele. Se comercializeaza in trei tipuri: YelloBlade Handle cu maner scurt din lemn pentru uz intens; YelloBlade Egg cu maner de lemn mai lung; YelloBlade Grip prevazuta cu o margine cu cauciuc. Pretul este de aproximativ 3-4 euro. Pentru curatarea usii, va recomand prima varianta.

Ionut a scris:

Aceeași problemă cu ușa am si eu, am sa încerc, dar m-a sfătuit un tip de la practiker sa dau cu spray-ul acela de curățat si ce sa vezi, s-a decolorat bineinteles! Cum as putea sa o repar? Daca încerc cu spray pt.auto merge? Mulțumesc anticipat!

Alin a scris:

Eu am curatat cu apa calda si putin sapun dar era destul de proaspata spuma. fara apa calda nu merge

Marian J a scris:

Buna ziua ! Va rog dati-mi un sfat bun si eficient sa curat spuma de pe haine. Am stricat haine bune si Adidas cand am calcat pe o basica imensa de spuma aruncata pe trotuar de un cetatean destrabalat si needucat......
Va anunt ca am dat cu Acetona, benzina, cu axion....si cu multe si nimic.

Oancea Ildiz a scris:

va rog ajutați ma cu ce se ia spuma de pe o USA lăcuită alba.spuma s a întărit este de mult timp

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: usi de exterior ,

Taguri:    usi metalice,    curatare,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro