renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum pot prinde glaful exterior langa termopan?

Buna ziua, Gasesc foarte utila prezentarea dumneavoastra cu hidroizolatia glafului de exterior. Nu am inteles totusi de ce anume se prinde glaful exterior cu suruburi. Se dau gauri in termopan? Eu am comandat termopanele fara glafuri, fapt pentru care as dori sa stiu cum pot prinde glaful exterior langa termopan. Se poate lipi si cu ce anume? Mai trebuie zidit cu mortar dupa siliconul bituminos? Se poate folosi si banda bitumionoasa, considerati ca este mai buna? De asemenea am marea rugaminte sa imi spuneti cum pot hidroizola si partea de sus a balconului - unde imi ramane o distanta de 1-2 cm de la tamplarie pana in marginea zidariei. Este necesar sa pun o streasina, sau este suficient sa pun silicon bituminos? Pe marginile laterale dupa siliconul bituminos trebuie zidit. Va rog sa imi recomandati de unde pot cumpara siliconul bituminos si un material pentru zidit daca este necesar. In speranta primirii unor raspunsuri la intrebarile de mai sus, va multumesc anticipat.

Intrebare trimisa de un cititor din - Sector 3 , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Cristiana a scris:

Linkul catre articolul la care se face referire mai sus ( pentru a intelege si ceilalti cititori ) este:

http://www.renovat.ro/hidroizolatie-a-glafului-exterior-p-462/



Nicolae a scris:

Puteti monta glaf realizat din gresie de exterior sau din marmura, in culoarea dorita (pentru ceva trainic). Zidarul care va face lucrarea va aplica placile de gresie cu o usoara inclinatie, 30-35 grade, astfel incat apa/zapada topita sa se scurga. Se realizeaza un aliaj din mortar (pentru exterior) pentru a inalta zona de langa fereastra si a-i oferi inclinatia. Se lipesc placile de gresie cu CM 11(alb) sau CM 17 de la Ceresit; AF-E de la Adeplast. Se izoleaza cu silicon spatiul mic ramas intre fereastra si placa de gresie/faianta/ marmura. Puteti monta banda bituminoasa sub placile de gresie sau marmura. Pentru streasina va recomand sa o realizati din aluminiul laminat, care n-are moarte. Acesta formează la suprafaţă (in mod natural) un strat de oxizi (trioxid de aluminiu), strat care este foarte rezistent la coroziunea clasică din mediul exterior (apă, aer, soare). Numai că o streaşină din tablă de aluminiu laminat trebuie rigidizată si pe dedesubt si pe deasupra, altfel, la rafale de vant se indoaie iremediabil, ajungand să nu mai ofere serviciul pentru care a fost proiectată (acela de-a vă apăra de ploaie si de infiltratiile de apă). Un astfel de glaf (din foaie laminată de aluminiu) trebuie neapărat să fie rigidizat suplimentar: a) fie prin lipirea de polistirenul expandat (EPS) care se va monta ulterior deasupra streşinii(daca veti face izolatia termica a lucuintei); b) fie prin lipirea (pe dedesubt) a unor plăci de polistiren extrudat (XPS), care este dur si rigidizează streasina foarte bine. Se folosesc in acest scop adezivii: Bison PolyMax (în tub roşu, de plastic) si Moment Profi Fix PL60 (in tub negru cu alb si cu ceva galben– e un tub de carton, îmbrăcat la interior cu folie de aluminiu).

Ruxandra a scris:

Buna ziua. Cum pot monta aerul conditionat direct pe geamul termopan (este in jos plastic termopan si in sus geamul), avand garsoniera nu am alta posibilitate iar in balcon nu vreau. Se poate ???? Astept raspuns de la dvs.

Radu a scris:

Buna..doresc sa intreb pe cineva care se pricepe la montarea de glafuri exterioare deasupra geamului.Eu am comandat termopan sa inchid balconul....si deasupra nu am deloc streasina simi ploua direct pe geam.si se umezeste inauntru.Amintesc stau la etaj 2.Va rog datimi ceva sfaturi..multumesc

Geanina a scris:

Cu ce sa lipesc glafurile? Ce adeziv mai rezistent recomandati? Am interior si exterior

Camil a scris:

recomand Sikaflex 11 FC, sigilant si adeziv foarte rezistent

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: hidroizolatie , termopane ,

Taguri:    glafuri,    termopan,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro