renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum pot sa fac o fundatie noua la o casa din caramida rosie ?

Cum pot sa fac o fundatie la o casa din caramida rosie din pamant unde caramida si nu are fundatie decat din beton simplu si nu este introdusa in pamant decat 30 cm. Ideea este ca acea fundatie veche incepe sa se crape si vreau sa ii fac o fundatie sub ea solida cu hidroizolatie.

Intrebare trimisa de un cititor din - Sector 1 , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Bogdan NICOLAE a scris:

Buna ziua,

O solutie este sa faceti o subzidire, daca fundatia veche este inca solida si nu a crapat pe toata sectiunea ei (in x sau diagonala). Se sapa un sant (pe tronsoane de L=1.5-2 m) langa fundatia existenta, cu dim. l=0.70-1.0 m, H=0.9 m, si min. 60 cm. sub ea, dupa care se face un cofraj la o distanta de 10-15 cm. fata de cea veche, spre exteriorul casei, dupa care turnati tot beton simplu, sau slab armat. Se face acest lucru pe tot conturul casei. Dar ca sa fiti si mai sigur de calitatea si siguranta lucrarii puteti contacta un inginer de rezistenta care va poate consilia mult mai bine in acest demers. Spor!

Laura Manolache a scris:

Bună seara!Am cumpărat o casă veche ,are aproape 150 de ani...Casa nu are fundație,este pe lespezi sau cărămida direct pe pământ.De aceea avem igrasie peste tot,până la aproape 1 m tencuiala de pe pereti se umflă.Casa a fost renovată interior ,exterior,dat totul jos până la cărămidă.Zidurile sunt f groase si nu ne-am îndurat să o stricăm ,plus că era f costisitor să facem una nouă.Ce ne sfătuiti să facem pentru a nu mai avea astfel de probleme.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri:    hidroizolatie,    fundatie,    cum se face,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro