renovat.ro

» » » »

ADAUGA O INTREBARE

Cum pot schimba culoarea unui perede de caramida vopsita cu vopsea in ulei culoarea verde?

Buna Suntem in plin proces de renovare al unui spatiu la demisol unde avem un perete imbracat in caramida. Problema e ca aceasta caramida a fost vopsita candva intr-o vopsea in ulei, verde, iar noi vrem sa ii schimbam acum culoarea. Care e cea mai rapida metoda de a face acest lucru? Pot sa vopsesc tot cu vopsea in ulei, alba, direct peste cea verde sau trebuie sa fac alte pregatiri pentru acest proces? Se poate si cu lavabila peste vopsea in ulei? Aplicarea noii vopsele peste caramida se face cu pompa sau pensula? Am atasat o poza - partea verde inchis e problema. Ce ma sfatuiti? Multumesc!

Intrebare trimisa de un cititor din - Cluj , Cluj
vezi si firme constructii Cluj

Raspunsuri si comentarii
Bogdan NICOLAE a scris:

Buna ziua,
In mod normal puteti aplica o noua vopsea in ulei peste cea veche, in doua sau trei straturi succesive. Puteti face un test pe o portiune mai mica pentru a vedea rezultatul. Daca totusi vopseaua cea noua nu adera bine pe suprafata veche pe care doriti sa o acoperiti, atunci folositi o hartie abraziva (smirghel) pentru a matui putin vopseaua existenta, dupa care incercati din nou. Procedeul este valabil si pentru vopseaua lavabila. Puteti aplica manual cu un trafalet, pensula, sau mecanizat cu pistolul cu presiune.
Spor!

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri:    perete din caramida,    vopsea,    mod aplicare,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro