renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum repar un acoperis din tigla?

Am un acoperis vechi, din tigla, de prin 1930 cred, nu sunt foarte sigur. Tigla este inca buna, nu este toata insa in cea mai mare parte nu sunt probleme la ea. Lemnul de sub tigla, adica grinzile este si el bun cam 90-95 %. Cand si cand mai ploua printre tigle asa ca as vrea sa refac acoperisul. Cum sa procedez. Multumesc.

Intrebare trimisa de un cititor din - Brasov , Brasov
vezi si firme constructii Brasov



Raspunsuri si comentarii
Nicolae a scris:

Daca respectivul acoperis este trainic, atat suportul din lemn, cat si tiglele, ar fi bine ca in timp sa achizitionati materiale noi special realizate pentru acoperisuri ce pot fi montate peste suportul existent. Sa fiti convins ca tigla identica nu veti reusi sa gasiti, iar completarea partiala a acoperisului cu un alt material pe suprafete mici sau mari nu este buna estetic si/sau functional. Cat inca nu apar probleme reale in privinta acoperisului, achizitionati materialele necesare in functie de preferinte si buget, astfel incat la primavara sa dati o fata noua acoperisului in totalitate, avand ca baza suport actuala structura. Este preferabil sa folosesti LINDAB. Daca tot incepeti aceasta lucrare, va sugerez sa aplicati pe interior, intre capriori, structura lemnoasa pe care este montata tigla un strat de folie de protectie care va izola perfect acoperisul.

Silviu a scris:

Sugestia mea este sa reconditionati acoperisul existent prin inlocuirea tuglelor defecte (eventual se poate si vopsi tigla veche pentru un aspect uniform- exista solutii speciale pentru tigla).

Ar fi pacat sa renuntati la o tigla ceramica de calitate in favoarea unei imitatii de tigla (chiar daca are nume gen lindab, tot imitatie de tigla este).


Ing Silviu Ardelean
0745819562
[email protected]

Iulian a scris:

Cum repar un acoperis din tigla? asa se intituleaza articolul, dar nu am gasit nicio urma de sfat sau poate nu am inteles eu

Matei zsolti a scris:

Se poate face peste Corni dacă bunele poate pune File anunți condes și lețuri și tabla .
Dece tabla fin ușoară .
Fima mea executa acoperișur și reparați.
‘Mai multe inf 0740507067.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: acoperisuri ,

Taguri:    tigla,    acoperis,    reparatii,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro