renovat.ro

» » » »

ADAUGA O INTREBARE

Cum sa amenajez un living foarte lung si ingust?

Buna seara! Am si eu nevoie de sfatul dvs. Am un living pe care nu reusesc nici cum sa il amenajez/renovez. Stau la casa si este situat la etaj, este lung de + 7m si lat de doar 3.30 , 3.40m. Pe langa asta, unul din peretii lungi are doua fereste pozitionate de-a lungul peretelui,(practic, perete este doar intre ferestre, aproximativ 1.20 - aici am acum o oglinda rotunda pentru ca tavanul este unul fals iar ferestrele au scafa unde vine perdeaua si pe colturi , aproximativ cate 1m) in fata ferestrelor sunt calorifere iar celalalt perete lung are intrarea deschisa, fara usa, lata de vreo 2m cu tot cu doi stalpisori, imediat dupa intrarea aceasta, pozitionata inspre dreapta camerei, este un horn iesit in afara, aproximativ 20-30cm, ce vine de la camera da jos, (singura cu soba din casa, deci acesta nu-l pot darama) dar blocheaza, oarecum vederea inspre partea unde ma gandesc sa pun canapeaua. Acum problema mea este ca am deja mobila, un coltar maro + fotoliu, din acelea cu recliner, ca sa va dati seama de volum + vitrina tot maro cu loc in mijloc pt tv, reglabila oarecum pe latime si vreau in aceeasi incapere si zona de dining pentru 10-12 persoane. Si acum intrebarea mea este daca puteti sa-mi da-ti un sfat cum sa le organizez, cum sa optimizez spatiul sa nu para inghesuit , ce culoare pe perete, draperii? Si inca o intrebare: cum am spus am tavanul fals si o singura lustra in mijloc, in fata oglinzii si a hornului, si as vrea sa adaug una, sau cate una in pereti, cum pot face asta fara sa dau tavanul jos, sau mai bine zis, pot sa trag cabluri de curent fara sa dau tavanul jos? Am scris mult si sper sa ma fi facut inteleasa. V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea sfatui ce pot sa fac. Multumesc anticipat si o seara frumoasa!

Intrebare trimisa de un cititor din - Lunguletu , Dambovita
vezi si firme constructii Dambovita

Raspunsuri si comentarii
Mariana C. a scris:

In privinta iluminatului cred ca s-ar putea trage fire de la o priza, pe perete, iar ca sa nu spargeti peretii puteti trage fir exterior si sa-l mascati cu baghete albe, special facute pentru mascarea cablurilor electrice pe pardoseala sau pe pereti. Puteti amplasa doua sau chiar trei corpuri de iluminat, unul langa horn, pentru a lumina si acel spatiu. Coltarul puteti sa-l amplasati imediat langa acel horn, astfel incat o persoana sa nu fie incomodata atunci cand se aseaza. Pe peretele opus celui cu canapeaua, asezati corpurile cu vitrina. Aparatul tv. poate fi montat pe perete (daca este din acela cu ecran plat) pe un suport ce permite intoarcerea acestuia in trei pozitii: drept/stanga/dreapta. Daca va doriti asa ceva, asezati suportul pe peretele cu ferestrele, dar spre partea superioara a acestora, astfel incat sa nu va bata nici lumina in ecran pe timpul zilei. Spatiul destinat tv-ului din mobilier il puteti utiliza in alt scop/asezati obiecte utile unei zile linistite in familie/prieteni(carti, albume, reviste, jocuri). Astfel laturile lungi ale camerei sunt relativ libere. Asezati o masuta de cafea extensibila (se gasesc in comert) si asezati intr-o parte a camerei cateva perne de dimensiuni mari ce pot fi utilizate ca “scaune”; pernele pot fi imbracate in materiale viu colorate. Cand nu sunt folosite, se stivuiesc intr-un colt! Peretii pot fi zugraviti intr-o culoare deschisa: crem, galben pai, vernil. O alta varianta: zugraviti toti peretii intr-o nuanta, ori doi cate doi alaturati sau opusi in combinatia: alb+crem, alb+vernil, alb+galben pai. O alta varianta ar putea fi zugravirea a trei pereti intr-o nuanta deschisa, iar pe peretele din spatele canapelei/coltarului sa aplicati un tapet din matase cu un model delicat in nuante de pamant (bej, maro, ocru) cu incastratii de model in nuanta mobilierului sau o nuanta mai inchisa decat coltarul si foarte putin negru sau gri grafit. Draperiile pot fi din material uni, lucios, in nuantele: ivory, crem, bej, argintiu, crem sampanie, maro roscat. Bratarile de prindere pe timp de zi pot fi snururi de matase intr-o nuanta inchisa, asemanatoare celei a mobilei sau a tapiteriei canapelei. Cu cat veti utiliza nuante deschise, veti genera efect de spatiu in interior. Peretele de accent pe care ati pus tapetul, lumina care este generata de aplica sau corpul de iluminat ales, va crea un spatiu personalizat al incaperii. Sper ca v-am putut fi de folos!

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri: amenajari apartamente ,

Taguri:    amenajare living,    spatii inguste,    ,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro