renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Cum sa combin accesoriile dintr-un dormitor?

Buna, Am un dormitor mic varuit in alb, mobila alb cu negru,canapea maro inchis cu maro deschis (spre frez). Ce accesorii sa combin sa arate o camera vie si placuta? Multumesc.

Intrebare trimisa de un cititor din - Sector 3 , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Florin a scris:

In orice dormitor sunt cateva elemente de mobilier strict necesare: pat; dulap pentru haine; comoda cu 3-5 sertare; masuta/birou sau masuta cu oglinda. Accesoriile sunt elemente decorative sau/si practice. In aceasta categorie sunt: cutiile de depozitare, draperiile, covorase si veioze, rame pentru fotografii, lumanari parfumate, etc. Pentru a combina accesoriile trebuie sa se ia un punct de reper coloristic: zugraveala sau culoarea mobilei. In functie de aceste doua elemente, se identifica accesoriile decorative necesare, care sunt diferite pentru dormitorul unei fete comparativ cu cele ale unui baiat; dormitorul unei persoane singure fata de cel al unui cuplu.
Odata stabilite elementele decorative si accesoriile pe care respectiva persoana le doreste, le prefera in camera, va alege elementele in culorile potrivite incaperii. Daca mobila este de culoare inchisa, se vor alege acesorii intr-o culoare contrastanta: turcoaz, galben, auriu, rosu. Se va urmari o culoare dominanta care sa se regaseasca fie in culoarea veiozei si a covorului; fie in culoarea lustrei si a draperiei; fie in culoarea cutiilor de depozitare si a covorului sau a cuverturii. Stabiliti cel mult o culoare dominanta pe langa cea a mobilei/ zugravelii, care va apare in cele mai multe dintre elementele decorative alese.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: amenajari interioare ,

Taguri:    decor dormitor,    accesorii casa,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro