renovat.ro

» » » »

ADAUGA O INTREBARE

Daca a patruns apa intre straturile de polistiren interior-exterior, se va forma mucegai?

As vrea sa stiu daca intimplator iarna aceasta a patruns apa intre straturile de polistiren interior-exterior(la zid),se va forma mucegai sau se va usca in timp ? Locuinta este neincalzita deocamdata. Va rog un sfat. Multumesc.

Intrebare trimisa de un cititor din - Pitesti , Arges
vezi si firme constructii Arges

Raspunsuri si comentarii
arh. Bogdan NICOLAE a scris:

Buna ziua,
In primul rand nu este permis sa se intample acest lucru, deoarece rolul termoizolatiei in astfel de situatie este practic anulat. In al doilea rand, daca totusi sunteti sigur de existenta apei intre straturi, ceva nu este in regula, probabil din cauza executiei de proasta calitate. Apa se poate evapora in timp insa acest lucru nu trebuie sa va linisteasca ci din contra sa va alerteze, deoarece apa/condensul nu ar trebui sa fie prezente oricum acolo. Chiar daca apa se va evapora va ramane cu siguranta mucegai care va afecta in timp materialele de constructie. Acum, daca intr-adevar exista umezeala va recomand sa verificati daca nu cumva sunt infiltratii de apa de pe acoperis sau din alte surse, si daca sunt sa remediati urgent. Desfaceti polistirenul si lasati peretii sa se usuce natural, eventual sa refaceti/reparati tencuiala daca este nevoie, dupa care se reaplicati termoizolatia, nu inainte insa de a va asigura ca nu mai sunt inca prezente surse de infiltratii. Cred ca acestea sunt singurele solutii posibile.
Spor!

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri:    mucegai,    izolarea cu polistiren,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro