renovat.ro

» » » »

ADAUGA O INTREBARE

Daca in calorifer intra apa rece de pe tur cum poate sa iasa fierbinte de pe retur?

Buna seara! Caloriferul din bucatarie nu se incalzeste. E o situatie ciudata. Turul e rece, iar returul e fierbinte. Stau la etajul 4 din 4. Am schimbat in vara caloriferul (am pus unul mai mare de aluminiu si am pus si tevi de cupru). Colanele verticale nu au fost schimbate, blocul e din 80. Cand s-a dat drumul la caldura, l-am inundat pe vecinul de jos pt ca curgea apa din calorifer pe la un filet de la un cot. Caloriferul era fierbinte. Am inchis din robineti caloriferul, a venit meseriasul si a inlocuit filetul si ....caloriferul a ramas rece. Coloana de tur este rece. Cea de retur e fierbinte. Am chemat un instalator. Am golit instalatia, am scos vreo 10 galeti de apa rece din calorifer, a verificat robinetul termostat. ...nimic. In continuare returul e fierbinte turul si caloriferul sunt ca temperatura cat sa nu inghete. Instalatorul a zis ca e colmatata coloana de tur. Intrebarea mea e de ce caloriferul a fost fierbinte cand s-a dat drumul la caldura si cum e posibil ca returul sa fie fierbinte? Pe retur nu e apa care iese din calorifer? Adica daca in calorifer intra apa rece de pe tur cum poate sa iasa fierbibte de pe retur? Daca aveti vreo idee, spuneti-mi va rog. Multumesc

Intrebare trimisa de un cititor din - Bucuresti , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti

Raspunsuri si comentarii

Nu exista comentarii. Fii tu primul care comentezi!

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro