renovat.ro

» » » »

ADAUGA O INTREBARE

Daca pun in apartament toate usile si ferestrele de termopan voi face igrasie?

Buna ziua. Am cumparat recent un apartament cu 2 camere, la etajul 2, si as vrea sa pun toate usile si geamurile de termopan , dar am auzit ca s-ar produce igrasie.. Apartamentul este placat si pe interior si pe exterior. Cum ar fi cel mai bine?

Intrebare trimisa de un cititor din - Bucuresti , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti

Raspunsuri si comentarii
coralya a scris:

Igrasia are legatura cu umiditatea.Daca in casa se face o aerisire corecta, tinand cont si de plantele care exista nu vor exista probleme.Aerisire, aerisire , aerisire.In general am constatat ca la noi , oamenilor le cam este frica de aer.

Adrian Penea a scris:

Geamurile termopan duc la o anvelopare etansa a casei. Pierderile termie sunt mici dar aerisirea nu se face, condensul ducand la mucegai.
Concluzia: trebuie aerisit cat mai mult
Exista ferestre termopan care au inclusa o clapeta de aerisire care se deschide la diferentele de presiune
Mai bun ar fi un sistem de aerisire cu recuperare de caldura. Acesta se gaseste sub forma de sistem centralizat sau ca unitati mici pentru fiecare camera
Cel mai ieftin este sa deschizi geamurile si sa lasi aerul curat sa intre dar se pierde caldura
Trebuie sa alegi

Georgeta a scris:

Eu am de vreo 9 ani geamuri termopan la apartament anvelopat doar pe exterior. Indiferent de anotimp, aerisesc frecvent toate camerele. Pe timp de vara chiar le las rabatate zilnic, iar de ceva timp si noaptea. La baie am pus sita si geamul este rabatat permanent. In concluzie, geamurile termopan sunt etanse, elegante, sticla se curata usor, dar este necesara o mai frecventa aerisire.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri:    termopan,    igrasie,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro