renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

De ce caloriferul din sufragerie se incalzeste doar sus?

Circuit inchis apartament 3 camere nou. Toate caloriferele se incalzesc bine, tevile care pleaca de la centrala tur si retur sunt foarte calde, caloriferul din sufragerie care este cel mai aproape de centrala se incalzeste doar sus. Mentionez ca a fost cineva si a schimbat caloriferul crezand ca este infundat dar am aceeasi problema. Langa teava de tur adica sus...caloriferul frige iar pe masura ce cobor pana la retur este rece. Ce parere aveti despre aceasta problema? Va multumesc.

Intrebare trimisa de un cititor din - Sector 6 , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Va sugerez sa verificati daca acel calorifer are inaltime mai mare de 1,80cm, deoarece in acest caz turul si returul trebuie montate oblic in partea de sus, respectiv jos, iar nu pe aceeasi parte. Daca nu aceasta ar putea fi cauza, va recomand sa apelati la o firma specializata, eventual cea care a realizat circuitul centralei, chiar daca, poate, a iesit din perioada de garantie.

Florian a scris:

Eu zi ca ar fi 3 cauze:

1. Problema este ca trebuie sa mariti temperatura agentului termic pentru ca radiatorul disipa foarte repede agetul termic si pana ajunge el in pardea de jos a caloriferului este deja rece.

2. Vedeti sa nu aveti robinetul de retur inchis pe jumatatea ec.

3. Cantitatea de apa calda care ajunge in el este prea mica (debit mic). Posibil la lipire teava care il alimenteaza are o strangulare ceva. Cel mai bine pentru a ii mari debitul trebuia sa mai inchideti putin din debitul caloriferelor de pe acelasi circuit cu acesta. (echilibrati circuitul)

paul s a scris:

salut!se face doar compensarea instalatiei,reglaje pe robinetii de retur si tur dupa caz,si ai sa observi ca se va incalzi si radiatorul respectiv,dar trebuie sa apelezi un instalator priceput.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: instalatii termice ,

Taguri:    tur si retur,    centrala electrica,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro