renovat.ro

» » » »

ADAUGA O INTREBARE

De ce transpira intre folie si parchet ?

Intrebare: am montat pe o pardoseala de lemn parchet laminat dublu clik (pe postele de lemn am plasat polistiren extrudat de 3 cm peste am pus folie de 2 mm si pe urma am asezat parchetul laminat cu dilatarile de rigoare , vreau sa precizez ca este la o cabana pe stilpi deci dedesupt am ventilatie naturala )intrebarea mea este: de ce transpira intre folie si parchet cind afara sunt diferente de temperatura sau umiditate mare ? trebuie cumva sa fac o bariera anti-respiratie sub cabana? ?

Intrebare trimisa de un cititor din - Sector 5 , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti

Raspunsuri si comentarii
Cosmin a scris:

Aparitia transpiratiei in acest caz este generata de puntea termica de dedesupt. Contactul cu factorii de mediu permit transfer de caldura/ raceala din exterior care patrund la pardoseala de lemn. Pentru a elimina acest aspect care e posibil sa genereze mucegaiul, va recomandam sa izolati locuinta dedesupt pe intreaga suprafata. Bariera termica a foliei va fi atunci eficienta.

Cozac Octavia a scris:

Doresc sa intreb ce pot face fiinca iarna pe parchet sub mobila si covor am apa? eu locuiesc la et:1 nu am vecin la parter nici la 2..La mine e cald de la parter frig si apare condensul .Vreau sa schimb parchetul laminat si as dori o solutie sa nu mai am probleme la iarna.Eu am centrala si geamuri termopane aerisesc dar degeaba .Astept raspuns de la dv va multumesc.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: parchet laminat ,

Taguri:    condens,    pardoseala,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro