renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Etape aplicare vopsea lavabila - revopsire

Pentru o revopsire cu vopsea lavabila este obligatoriu indepartarea vopselei vechi? Si care sunt etapele de parcurs? Multumesc.

Intrebare trimisa de un cititor din - Calarasi
vezi si firme constructii Calarasi



Raspunsuri si comentarii
Alexandru, Perodicom SRL a scris:

Pentru aplicarea vopselei lavabile in conditiile aratate de dumneavoastra sunt necesare urmatoarele etape:
- in primul rand efectuarea micilor reparatii pentru fisuri, cojiri de vopsea sau de glet, gauri de la agatatori, etc.
Reparatiile se pot efectua cu glet, banda de fibra, si se slefuiesc cu smirghel cu granulatia 100-120.
- aplicarea cu bidineaua a unui strat de amorsa pentru zugraveli diluata 1/3-1/4 (cf indicatiilor de pe ambalaj)
- se lasa o zi sa se intareasca amorsa. Eu recomand doua straturi de amorsa.
- la o zi dupa, se aplica cu trafaletul vopseaua lavabila. Daca este o vopsea de calitate cu un grad de acoperire bun sunt suficiente doua "maini".
-a doua mnana trebuie data numai dupa ce prima mana s-a uscat bine, si dupa ce s-au efectuat toate retusurile necesare, mult mai vizibile dupa prima mana.
Spor la munca !
Alexandru

Georgis a scris:

Eu nu am indepartat stratul vechi, ci doar am sters bine peretii si apoi am dat un strat de amorsa pe care era impreuna cu lavabila, asa am gasit in dedeman un pachet de aeria gold all-inclusive + amorsa. Nu am avut nevoie de reparatii suplimentare.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: zugraveli interioare ,

Taguri:    vopsea lavabila,    ,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro