renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Etape pregatire pereti pentru zugravit cu lavabila

Buna seara ! Renovez un apartament, iar domnul care se ocupa cu renovarea, acum a ajuns la etapa smirgalitului la pereti dupa ce a dat cu glet de finisaj. imi puteti spune care sunt urmatorii pasi corecti? Tatal meu a spus ca trebuie sa mature bine peretii ca sa se ia tot praful, sa aplice amorsa sa lase sa se usuce si apoi sunt necesare 2 straturi de lavabila de calitate ca sa nu fie probleme pe viitor. Tipul care se ocupa cu renovarea a spus ca sa ii cumpar amorsa si o lavabila nu asa buna calitativ ca sa le combine pentru primul strat. El spune ca vrea sa se vada pe unde a dat cu amorsa, sa nu treaca peste o parte a peretelui, de aceea vrea sa combine amorsa cu un pic de lavabila si apoi sa mai dea numai un strat de lavabila. Tata spune ca de obicei zugravii fac asa ca sa le fie mai usor, ca sa nu dea practic 3 maini ( amorsa, lavabila, lavabila ) combina ( amorsa+ lavabila, si apoi la final inca un strat de lavabila ). Cum este corect? Intr-un colt, la geamul de la bucatarie a aparut un pic de mucegai, domnul zice ca e din cauza ca este frig inca afara si ca in apartament nu a fost dat drumul la caldura timp de 3 ani pana inainte sa ma apuc de renovat si ca inca lucreaza peretele, dar ca nu e nevoie sa il rada. Sa fie adevarat, sau pe viitor tot o sa apara mucegaiul? Multumesc ! :)

Intrebare trimisa de un cititor din - Alba Iulia , Alba
vezi si firme constructii Alba



Raspunsuri si comentarii
Seb a scris:

Daca suportul este bun ,atunci aveti:amorsa,glet grosier prima mana,glet grosier a doua mana,glet fin in pasta 1+2 maini ,smirgheluit cu 180/220 sau burete abraziv cu ajutorul unui bec/proiector ,deprafuiti cu ajutorul unui pamatuf pentru praf sau aspirati suportul ,amorsa (care poate fi taiata cu lavabila sau alta baza intr-o mica cantitate ,sau nu, depinde de zugrav) ,lavabila 1+2 maini la pistol,trafalet (atentie la scursuri) ,bidinea cu par de porc. Spor la lucru ,pentru lamuriri/nelamuriri 0740 584 054.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri:    finisaje pereti,    vopsea lavabila,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro