renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Izolare exterioara si interioara casa din piatra la munte - cum se face?

Buna ziua. Casa parintilor mei se afla la munte, este construita pe pamant si are unul dintre pereti lipit de pamant. Casa este construita din piatra, avand pereti de cca 50 cm grosime si este foarte friguroasa. Dorim sa o izolam dar nu prea stim daca ar trebui sa incepem cu izolatia exterioara sau cu cea interioara. Astept raspunsul dumneavoastra!

Intrebare trimisa de un cititor din - Busteni , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Alexandru, Perodicom SRL a scris:

Banuiesc ca pe exterior casa arata bine si se incadreaza in clasa caselor de munte, daca piatra pe exterior e aparenta.
O solutie de izolare la exterior ar insemna renuntarea la aspectul deosebit pe care il ofera piatra naturala.
Exista si varianta izolatiei la interior, preferabil cu vata minerala, si apoi rigips,
cu respectarea conditiilor cf cerintelor tehnologice.
Dumneavoastra decideti, daca doriti ma pot deplasa la Busteni, pentru a imi face o imagine reala, si a va putea propune o solutie eficienta si sub aspect practic, estetic, si economic.
Daca doriti va rog sa imi lasati adresa si telefonul pe mail [email protected]

Codruta a scris:

Multumesc foarte mult pentru raspuns!

Mehedintiu Alin a scris:

Tinand cont de clima noastra si de faptul ca aveti casa la munte, indicata ar fi izolarea exterioara. Daca din considerente estetice se doreste pastrarea pietrei la exterior, atunci termoizolarea poate fi facuta si la interior, dar costurile cu materiale si energia vor fi mai ridicate, deoarece piatra exterioara va mentine temperatura de afara. Sunt foarte frumoase, intradevar casele din piatra, dar daca ne gandim la costurile ridicate pentru incalzirea lor, trebuie cantarit bine totul pentru a putea lua decizia corecta. Aveti grija si cum va alegeti materialele, este foarte important sa fie compatibile.Mi-am termoizolat si eu de curand casa si, la recomandarea mesterilor, am mers pe varianta autohtona adeplast pentru ca ei isi produc materialele in fabricile proprii si au investit mult in calitate.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: izolatie exterioara , piatra naturala ,

Taguri:    izolatie casa,    piatra naturala,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro