renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Izolare interioara dormitor aflat pe colt cu peretii exteriori

buna ziua, am tot citit dar din pacate parerile sunt impartite si eu tot nelamurit sunt. doresc sa izolez prin interior peretii exteriori ai unui dormitor aflat pe colt(blocul este din placi prefabricate, asa zisul model rusesc) am urmatoarele intrebari: 1. folosesc polistiren expandat sau extrudat 2. zidul este gletuit si vopsit cu lavabila cu teflon...este necesara indepartarea? pot folosi o amorsa speciala peste lavabila? 3. polistirenul se poate lipi si cu spuma poliuretanica? daca da lipirea se face in puncte sau se pune spuma pe toate marginile placii? daca folosesc pt lipire adeziv, acesta se pune in \'piaptan\' pe toata placa sau in puncte? 4. pentru a nu desface parchetul, pot incepe aplicarea polistirenului de la nivelul parchetului? 5. am vazut ca au aparut si placi de rigips cu polistiren de 2 cm lipit direct, sunt o varianta mai oportuna/fiabila? multumesc pentru suportul acordat

Intrebare trimisa de un cititor din - Sector 2 , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Florin a scris:

Izolarea interioara se poate realiza prin aplicarea de placi a unui strat de polistiren cu grosimea de 4-5cm. Peste acesta se aplica plasa de constructii, coltare pentru colturi si glafurile ferestrelor, usilor, peste care se da un strat de tencuiala si glet. Amorsa va rezolva aderenta perfecta a zugravelii.
Ceea ce este important de stiut, este ca aceasta izolatie nu este durabila in timp, deci e posibil sa faceti o investitie inutila. Cel mai bine ar fi sa faceti o izolatie exterioara si pentru asta sa apelati la firme de constructii specializate. Costurile sunt mai ridicate, dar durabila in timp si eficienta prin oprirea pierderilor de caldura spre exterior.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: termoizolatie ,

Taguri:    izolatie interioara,    prindere polistiren,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro