renovat.ro

» » » »

ADAUGA O INTREBARE

Izolatie interioara antimucegai - solutii?

Locuiesc la parter intr- un bloc cu zece etaje. Apartamentul este izolat la exterior dar am mucegai pe pereti. Este o solutie izolarea si pe interior?

Intrebare trimisa de un cititor din - MediaČ™ , Sibiu
vezi si firme constructii Sibiu

Raspunsuri si comentarii
Nicolae a scris:

In primul rand trebuie sa dati cu solutie antimucegai in cateva etape pe peretii pe care a aparut in scopul eliminarii acestuia. Mucegaiul are sporii foarte rezistenti, motiv pentru care perioada dintre aplicatii poate fi diferita: dupa o zi, apoi dupa doua zile, repetati la doua zile, dupa trei zile, dupa o saptamana. In locurile mai afectate chiar si dupa o saptamana va trebui sa insistati la doua zile din nou. Solutiile pot fi cumparate din comert de la firma “Savo”, “Cilit Bang” sau “Bison”. Personal am folosit produsul de la “Savo”. O varianta de solutie preparata in casa ar fi: 100 ml apa distilata, 100 g bicarbonat de sodiu, 1 lingurita ulei esential de coriandru. Se agita bine, se pulverizeaza, se lasa 24 h dupa care se sterge si se aplica iar o sedinta. (Daca aveti probleme de sanatate si nu suportati solutiile din comert sau mucegaiul persista pe zone mai mici) Dupa eliminarea completa a mucegaiului puteti sa realizati un schelet metalic, cu grosimea de 0,5-1 cm pentru peretii sau tavanele pe care doriti sa le izolati pe care sa il fixati pe pereti cu suruburi. Pe acest schelet puteti fixa placi de rigips, realizand o perdea de aer care circula pe suprafata peretilor. Rigipsul se finiseaza dupa preferinta. O alta varianta ar putea fi aplicarea unor placi din bambus, material care permite circulatia aerului, este rezistent si cu efect vizual placut. Daca doriti, ar mai fi o varianta: radeti peretii si tavanele pana la placa, aplicati solutie antimucegai in cel putin 3 etape pentru eliminarea sporilor rezistenti, dupa care aplicati placi minerale “multipor”. Adezivul cu care se aplica aceste placi se gaseste in comert; se adapteaza usor configuratiei peretilor; se finiseaza in multe moduri. Indiferent de varianta aleasa, nu uitati ca aerisirea frecventa a incaperilor este esentiala indiferent de anotimp.

CamilJ a scris:

Din cate stiu eu, nu este recomandata izolarea peretilor interiori atata vreme cat exista izolatie exterioara. In primul rand vedeti care e cauza aparitiei mucegaiului, e clar ca aveti umiditate in exces. Ar trebui sa incepeti prin a indeparta tot stratul afectat de mucegai, sa retencuiti daca e cazul, folosind o tencuiala antimucegai si apoi sa aplicati o vopsea antimucegai. Va recomand Aeria Gold cu purus X, o vopsea de care eu sunt extrem de multumit.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:

Taguri: izolatie , amenajari apartamente ,

Taguri:    igrasie,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro