renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

izolatie vata sau polistiren pe interior la casa lemn

buna seara am și eu nevoie de un sfat Am o casa parter+mansarda toata din lemn facuta acum, pe exterior e izolație de 8cm, si trec la partea de izolare nu prea am bani suficienți la pereți. Intre grinzi pot pune vata fara folie de aluminiu?sau polistiren de 10 și dupa folie de aluminium? mulțumesc

Intrebare trimisa de un cititor din - Sectorul 1 , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Nicolae a scris:

Pentru izolatia interioara nu se recomanda folosirea polistirenului, indiferent de grosimea acestuia. Pe de alt aparte, cred ca ar fi mai bine sa faceti o izolatie potrivita, adecvata spatiilor de locuit, pentru a nu avea probleme cu umezeala si mucegaiul pe viitor. Chiar daca in acest moment nu aveti banii necesari achizitionarii materialelor necesare unei izolatii bune, va sugerez sa amanati actiunea pana cand veti avea banii disponibili, eventual sa achizitionati pe rand materialele necesare si ulterior sa faceti o lucrare de calitate si eficienta. Folia de aluminiu are rolul de a proteja interiorul de transfer termic si de aburii inevitabili pe parcursul locuirii in camere. In privinta izolarii acoperisului din tabla (de orice tip) materialele corecte si amplasarea lor sunt urmatoarele: invelitoare, sipci de lemn pentru montaj invelitoare, rigle de lemn pentru crearea spatiului de ventilare(grosime 1,5-2cm), folie anticondens, astereala, primul strat de vata de sticla cu grosimea egala cu inaltimea capriorilor pentru ca nu se lasa spatiu, al doilea strat de vata de sticla cu grosimea de 5-8 cm, bariera de vapori, placare interiora cu lambriu ori placi de rigips 12,5 mm grosime. Astfel obtineti buna izolare termica pentru mansarda si implicit parter. Pentru peretii exteriori aplicati vata de sticla 5-8cm, bariera vapori, apoi rigips, tencuiala, ce doriti. Fiti atent la captusirea spatiilor din jurul ferestrelor si a usii de intrare deoarece pot reprezenta porti de transfer termic.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: firme constructii case lemn , constructii case lemn , izolatie vata minerala forum ,

Taguri:    vata minerala,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro