renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Montare linoleum peste pardoseala de la demisol - se poate?

As dori sa imi montez in demisol linoleum peste pardoseala. Sapa este turnata de 3 luni, cu ochiul liber nu vad urme de umezeala. Sub sapa nu am pus nici polisteren nici folie antiumezeala, iar apa nu a iesit in beci, cel putin in ultimii 5 ani de cand locuiesc aici. Care ar fi efectele secundare daca ar prinde umezeala intre sapa si linoleum. Exista acest risc ca dupa lipirea linoleumului sa se dezlipeasca sau sa emane mirosuri de mucegai etc?

Intrebare trimisa de un cititor din - Satu Mare , Satu Mare
vezi si firme constructii Satu Mare



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Nu ati precizat ce tip de sapa ati turnat. Sapele au compozitii diferite, structuri diferite si fireste ca ritmuri de uscare diferite. In conditiile in care doriti sa montati linoleum, acesta are partea inferioara cu un material ce poate dezvolta in timp mucegaiul in conditiile in care umiditatea depaseste 2%. Pentru o sapa clasica, uscarea perfecta se face in timp de 7 zile pentru fiecare centimetru de sapa (considerat pe inaltimea acesteia). Daca aveti posibilitatea, faceti un test de umiditate efectuat cu higrometrul cu carbid (Carbid Method). Astfel veti putea verifica perfect gradul de umiditate existent in sapa. In caz contrar, incercati sa aplicati linoleumul (daca timp de 3 luni s-a uscat sapa) folosind insa adezivul corespunzator calitatii materialului aplicat. Nu uitati ca incaperea sau spatiul respectiv va trebui aerisit periodic pentru a impiedica aparitia mucegaiului. Mucegaiul odata instalat sub linoleum face „ravagii” si este greu de indepartat.

Stefan a scris:

Am montat sapa grosiera de aproximativ 7 cmm dupa care am turnat sapa autonivelanta suprafata este de 30m patrati cam cat timp ii trebuie pentru o uscare corecta?

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: pardoseala , sapa , izolatie interioara ,

Taguri:    amenajare demisol,    linoleum,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro