renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Polistiren sau vata mineral bazaltica pentru placari interioare la o casa din le

Doresc sa construiesc o casuta de vacanta din lemn la munte ,stil traditional din lemn patrat de 10 cm doar pe parter (60 mp) , nu stiu cu ce sa plachez lemnul la interior sa nu faca igrasie sau sa mucegaiasca, polistiren de 10 sau vata minerala bazaltica. Va multumesc !

Intrebare trimisa de un cititor din - Galati , Galati
vezi si firme constructii Galati



Raspunsuri si comentarii
Ionut a scris:

Daca cumva aveti infiltratii mici de umezeala prin lemn vata mineral bazaltica se uda si umiditatea se pastreaza in diverse locuri( apa nu aluneca). Plistirenul nu tine apa, o face sa alunece, plus ca daca il lipiti si cu spuma de fixare de polistiren intre rosturi aceasta devine foarte etans exact ca si un zid. Dupa mine parere capitonarea cu plistiren in mai multe straturi la interior + spuma este mai eficienta decat capitonarea cu vata.

Florin a scris:

Pentru izolarea termica a unei case din lemn este mai bine sa folositi placile de polistiren expandat, dar nu cele foarte groase, deoarece aceeasi eficienta termica o obtineti cu placi de 5 cm grosime. Ce este important de stiut, ca este necesar sa acoperiti orice suprafata. Cel mai delicat este la imbinarea tocurilor usilor si ferestrelor cu polistirenul. Pentru o mai buna protectie in aceste spatii puteti aplica si spuma poliuretanica.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: termoizolatie ,

Taguri:    placare interioara,    case de vacanta,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro