renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Pot izola pe interior cu polistiren extrudat?

Buna ziua, Pot izola pe interior cu polistiren extrudat ? Acesta camera este baia !! Pot placa peretii peste polistiren cu faianta ? Daca da , ce materiale trebuiesc folosite? Multumesc

Intrebare trimisa de un cititor din - Sector 3 , Bucuresti
vezi si firme constructii Bucuresti



Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Da, se poate, dar trebuie sa procedati astfel: aplicati adeziv bun, (Ceresit) si dibluri din loc in loc; peste polistiren se intinde adezivul si se da un strat depinza de perete si se netezeste cu drisca plana fina; asteptati 10 ore dupa care iarasi adeziv; se aplica faianta cu adeziv ceresit flexibil; apoi se asteapta inca 10 ore si apoi se chituieste.

Eliza a scris:

Am o sufragerie de bloc cu tapet, situata deasupra uscatoriei (care nu e incalzita, s-a demontat caloriferul) , gresie pe jos si perete comun cu casa scarii blocului. Am probleme cu umiditatea foarte mare , nefiind foarte locuita camera, am ajuns sa jupoi in anumite locuri tapetul pe care apa siroia. Am luat hotararea de a renova sufrageria si cu siguranta vreau o izolare si dat tapet jos. Izolare la exterior avem la bloc, poblema este ce termoizolare sa fac la peretele cu casa scarii? interior sau exterior. Inclin spre cea pe casa scarii.. e ok cu extrudat de 2 cm, e suficienta? Doresc si montare parchet peste gresie. Ce sa pun peste gresie ..extrudat de 2 cm si parchet de 10 cm (se inalta o idee, dar asta e!) Mai e nevoie de izolare tavan in uscatorie.. cu ce anume.. expandat sau extrudat?
multumesc mult pentru ajutor.

Alexandru, SC Perodicom SRL a scris:

Aici sunt doua probleme diferite.
Prima problema o reprezinta pierderea de caldura prin pardoseala de deasupra uscatoriei. Nu este cazul sa izolati in camera, s-ar crea diferente de nivel care nu au cum sa fie compensate.
Solutia este sa izolati tavanul uscatoriei; sunt doua variante, una cu polistiren expandat de 5-10 cm, si alta mai eficienta cu vata minerala de 10 cm placi, bariera de vapori si rigips pe structura metalica.
A doua problema o reprezinta izolarea peretelui dinspre casa scarii; optez pentru izolarea pe casa scarii cu polistiren extrudat de 3 cm grosime, pe care sa se aplice doua randuri de plasa de fibra de sticla de calitate, consecutiv, pentru a asigura o rezistenta la lovituri, zgariere, avand in vedere ca este o zona intens circulata.
Daca mai este nevoie de la muriri va rog sa ma contactati la tel 0720088161

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: termoizolatie ,

Taguri:    izolatie interioara,    polistiren extrudat,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro