renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Pret instalare centrala lemne, calorifere, tevi plus manopera

Doresc sa cumpar o centrala pe lemne pentru o suprafata utila de 120 mp. Mai precis: 3 camere plus hol baie si bucatarie. As vrea sa stiu un pret cu totul, adica: pentru cenrala pe lemne, calorifere de tabla, tevi, manopera si alte chestii care ar mai exista. Va multumesc frumos.

Intrebare trimisa de un cititor din - Arges
vezi si firme constructii Arges



Raspunsuri si comentarii
Mircea a scris:

Sunt mai multe tipuri de centrale pe lemne care s-ar potrivi spatiului precizat. In egala masura, modelele noi au perimetri de performanta ridicati si fiabilitate in utilizare. Unele modele ar fi: “Logano S121-2” de la Buderus; Centrala termica pe lemne- Viadrus; Centrala termica pe peleti si lemne- FI-15 NSP sau alte modele. O centrala termica pe lemne are preturi intre 10300 lei sau 8995 lei, 9259 lei sau altele. Si tevile au pret diferit in functie de materialul din care sunt realizate. De obicei se livreaza la ml cu dimensiuni standard: Pexal; 3,85-4,40 lei; teava PP cu fibra 3,37-3,58 lei sau altele. Caloriferele din tabla au preturi diferite in functie de tipul acestora si latime. Calorifer baie/bucatarie portprosop 128 lei sau 184 lei, calorifere 600X500cm 183 lei sau 600X600cm 156lei si alte preturi. De asemenea, manopera difera de la caz la caz, dupa dificultate, suprafata. Va sugerez sa va adresati unei firme care are ca domeniu de activitate montarea de central termice si realizarea instalatiei aferente. Amanuntele pe care le doriti pot fi estimate de personae autorizate. Oricum va trebui sa va adresati unei asemenea firme care va asigura ulterior si mentenanta.

Tudor a scris:

Cam greu de estimat pentru ca depinde mult de ce tip de centrala luati. Recomand centrala cu gazeificare si neaparat un puffer pentru un consum mai mic de lemne. Eu am Vitoligno 100 de 25kw cu puffer de 1000 de litri; la suprafata de 120 mp a casei puteti merge si dvs. pe aceasta configuratie. Cam asta e cea mai importanta parte a instalatiei, restul tevi calorifere depinde de fiecare ce alege...eu imi amintesc ca am platit cam 2500 de ron tevile de ppr si mana de lucru pentru instalare.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri:    centrala pe lemne,    preturi,    manopera,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro